wtorek, 17 grudnia 2013

,,Służące"

www.filmweb.pl


,,Akcja filmu toczy się w stanie Mississippi w latach 60. W roli głównej występuje Emma Stone (gwiazda hitu kinowego "Zombieland") grająca Skeeter, dziewczynę z dobrego domu z południa, która po studiach marzy o karierze pisarki. Niespodziewanie wywraca do góry nogami życie swoich przyjaciół i mieszkańców rodzinnego miasteczka, gdy postanawia przeprowadzić wywiad z czarnoskórą służącą najzamożniejszych rodzin w okolicy. Nominowana do Oscara Viola Davis w roli Albeen decyduje się ujawnić ciemne sekrety życia czarnoskórej mniejszości. Ze zwierzeń rodzi się przyjaźń. Okazuje się, że przyjaciółki mają sobie dużo do opowiedzenia. Zarówno one, jak i inni mieszkańcy miasteczka są świadkami zmieniających się czasów i obyczajów."

www.google.pl

Długo zbierałam się do obejrzenia tego filmu. Słyszałam o nim wiele dobrego, a więc chciałam osobiście sprawdzić czy moje zdanie również będzie pozytywne. Książki nie czytałam, ale mam w planie przeczytanie. 
Film ten obejrzałam jakiś czas temu. Podobał mi się i na długo pozostał i pozostanie w mojej pamięci. Opisuje trudne sytuacje służących, które usługują rodzinom z  wyższych sfer społecznych. Szczególnie i przede wszystkim dyskryminacji są poddawane osoby o ciemnej skórze. Uważa się, że przenoszą typowe dla czarnoskórych, choroby. Dlatego jedna z dam utworzyła wychodek dla służby i przekonuje, aby brali z niej przykład. Natomiast jednej z kobiet niestety przydarzyło się skorzystanie z toalety dla domowników. No i została wyrzucona z pracy. Ale jak się okazuje pod koniec filmu to owa służąca godnie mści się na swojej pracodawczyni. 
Natomiast głównym wątkiem filmu jest tworzenie książki przez jedną z głównych bohaterek. Tworzy zbiór historii służących i ukazuje prawdziwe życie takich osób. Pragnie, aby mogły być traktowane jak normalni ludzie, a nie jak ,,inni" ,,niewolnicy". 
Film naprawdę godny uwagi i polecam z całego serca.

http://ksiazkizbojeckie.blox.pl

kultura.gazetaprawna.pl
Udostępnij:

1 komentarz:

Bardzo byłoby mi miło gdybyś po przeczytaniu mojego posta napisał/-ła komentarz : )
Na pewno odwiedzę również twój blog. Pozdrawiam : >

Copyright © Książkowy i filmowy zawrót głowy | Powered by Blogger
Design by SimpleWpThemes | Blogger Theme by NewBloggerThemes.com