piątek, 25 kwietnia 2014

,,Lektor"


Głównym bohaterem jest Michael, który opowiada o swojej miłości do starszej kobiety. Owa kobieta to Hanna. Michaela poznała, gdy miał 15 lat, a ona już po czterdziestce. Uczy go miłości. Odkrywają swoje ciała i targa nimi namiętność. Przy okazji Michael staje się dla Hanny lektorem. Czyta jej książki, a ona uważnie słucha. Chłopak nie zdaje sobie sprawy z tego, że Hanna nie umie czytać, ani pisać, a wiec jest analfabetką. Nagle ona znika. Musi się z tym pogodzić. Kończy naukę, rozpoczyna studia prawnicze. Uczestniczy jako widz w procesie sądowym przeciwko pracownicom w obozie koncentracyjnym. Wśród oskarżonych zauważa swoją miłość, Hannę. Zostaje skazana, a Michael wysyła jej do więzienia kasety z nagranymi książkami. Wysyła jej przeczytane na głos przez siebie książki przez wiele lat. Michael pamięta o Hannie do końca. Ta pierwsza miłość pozostała w nim na zawsze. Swoje partnerki życiowe porównywał z Hanną. Niestety nie odnalazł takiej kobiety. 

 

Jest ekranizacja tej książki. Uważam, że książka i film są do siebie bardzo zbliżone i nie różnią się praktycznie niczym. Ja przeczytałam książkę z czystej ciekawości. Wiedziałam o czym jest film i spodziewałam się, że dzieło literackie będzie podobne. A więc pozwoliłam sobie czytać w międzyczasie inne książki. Myślę, że warto przeczytać ten utwór, bo ukazuje jak silne może być uczucie. Jak silna może być miłość. No i takie uczucie może połączyć między osobami, które posiadają duży odstęp wiekowy. 

Książka bierze udział w wyzwaniach literackich:
Polecam i pozdrawiam : )Udostępnij:

8 komentarzy:

 1. Mam w planach zarówno film, jak i książkę. Oba już czekają na półce, muszę tylko znaleźć dla nich trochę czasu ;)

  OdpowiedzUsuń
 2. Muszę najpierw przeczytać książkę,a potem obejrzę film.

  OdpowiedzUsuń
 3. Oglądałam film dawno temu, pamiętam, że był wspaniały! Mam ochotę go powtórzyć i książkę oczywiście również przeczytać :)

  OdpowiedzUsuń
 4. Film znakomity, książki nie czytałam, ale może kiedyś nadrobię.

  OdpowiedzUsuń
 5. Zgadzam się, że książka jest bardzo dobra a i film tym razem nie odbiega ode jej fabuły, jak to się teraz coraz częściej filmowcom zdarza.
  Jednak jak zawsze polecam najpierw książką a później film. Film mimo wszystko jest przede wszystkim obrazem i nim czasem bardziej przemawia niż słowem.

  OdpowiedzUsuń
 6. Uczucie w książce ukazane dla mnie w sposób ciekawy. Za to wątek dotyczący II wojny światowej marny i mierny :/ Opowiedziany bez emocji :/

  OdpowiedzUsuń
 7. muszę koniecznie przeczytać tę książkę - bardzo ciekawa fabuła

  OdpowiedzUsuń

Bardzo byłoby mi miło gdybyś po przeczytaniu mojego posta napisał/-ła komentarz : )
Na pewno odwiedzę również twój blog. Pozdrawiam : >

Copyright © Książkowy i filmowy zawrót głowy | Powered by Blogger
Design by SimpleWpThemes | Blogger Theme by NewBloggerThemes.com