środa, 27 listopada 2013

,,Millennium" tom 2

,,Dziewczyna, która igrała z ogniem'' Stieg Larsson.

,,W kolejnej, po "Mężczyznach, którzy nienawidzą kobiet", części trylogii Millennium główną bohaterką jest Lisbeth Salander. Seria dramatycznych wypadków wywołuje u Lisbeth wspomnienia mrocznej przeszłości, z którą raz na zawsze postanawia się rozprawić.

Dwoje dziennikarzy, Dag i Mia, docierają do niezwykłych informacji na temat rozległej siatki przemycającej z Europy Wschodniej do Szwecji ludzi wykorzystywanych w branży seksualnej. Wiele zamieszanych w to osób piastuje odpowiedzialne funkcje w społeczeństwie.
 "            Drugi tom interesującej trylogii Stiega Larssona, który niestety nie doczekał wydania swoich dzieł. W tej części ukazane są losy zagadkowej postaci, z którą mieliśmy styczność w pierwszym tomie - Lisabeth Salander. W tym tomie możemy przekonać się, dlaczego jest ona dziwną, zagadkową postacią, odizolowaną od społeczeństwa. Doskonale radzi sobie z ludźmi. Jeśli ktoś z nią ,,zadrze'' to z pewnością się zemści. 


W tym tomie Lisabeth musi zmierzyć się z ojcem, który jej nienawidzi i z przyrodnim bratem, o którym istnieniu nie wiedziała. Musi poradzić sobie w obliczach niebezpieczeństwa i uniknąć śmierci. W tym tomie bierze udział Mikael, ale jaką rolę odegra w wydarzeniach przekonacie się sami czytając tę ciekawą książkę. Ekranizacja?

            Ekranizacji drugiego tomu ,,Millennium" już nie można porównać do innej. Sądzę, że jest to dobra ekranizacja, która odzwierciedla losy Lisabeth Salander i Mikaela. Natomiast porównując ekranizacje z pierwowzorem jestem przekonana, że lepsza jest książka. W większości przypadków to książka okazuje się lepsza i w tym przypadku jest tak samo. Można oczywiście obejrzeć tylko film, ale to pierwowzór jest najlepszy. Nie jest tak zawsze, ale w większości przypadków. 

Co wiemy o autorze?Stieg Larsson - szwedzki dziennikarz zajmujący się prawicowym ekstremizmem i rasizmem, autor powieści kryminalnych, dwukrotnie nagrodzony skandynawską nagrodą Szklanego Klucza. Najbardziej znany jako autor wydanej po jego śmierci trylogii Millenium.

Larsson zmarł w wieku pięćdziesięciu lat 9 listopada 2004 w Sztokholmie z powodu rozległego zawału mięśnia sercowego.
Millennium:

-,,Mężczyzna, który nienawidzi kobiet".
-,,Dziewczyna, która igrała z ogniem".
- ,,Zamek z piasku, który runął".


Uwaga !

Prawdopodobnie Stieg Larsson przed śmiercią był w trakcie pisania kolejnej książki, czyli czwartego tomu przygód Lisabeth Salander i Mikaela Blomkvista. Więcej o tym:

http://wiadomosci.gazeta.pl/wiadomosci/1,114873,8148098,Rozwiazano_tajemnice_ostatniej_ksiazki_Stiega_Larssona.html

Zachęcam do lektury ,,Millennium"!Udostępnij:

0 komentarze:

Prześlij komentarz

Bardzo byłoby mi miło gdybyś po przeczytaniu mojego posta napisał/-ła komentarz : )
Na pewno odwiedzę również twój blog. Pozdrawiam : >

Copyright © Książkowy i filmowy zawrót głowy | Powered by Blogger
Design by SimpleWpThemes | Blogger Theme by NewBloggerThemes.com