poniedziałek, 4 sierpnia 2014

Mądrości z ,,Alchemika" cz. 4

,,Był smutny, gdy się z nią rozstawał. Myślał o wszystkich ludziach, których znał. Pasterzom, którzy założyli rodziny trudno było przekonać żony o tym, że muszą wędrować. Miłość bowiem wymaga bliskości osoby kochanej."

,,Aż do dnia kiedy jeden z nich, najbardziej sędziwy i siejący największy postrach, spytał go, dlaczego tak usilnie chce poznać przyszłość.
- Aby móc zmienić mój los - odpowiedział mu przewodnik. - I aby odwrócić bieg tego, co nie chciałbym, aby się wydarzyło. 
- Wtedy nie będzie to już twoja przyszłość - rzekł wróżbita.
- Chcę znać przyszłość, by przygotowywać się na to, co ma się wydarzyć.
- Jeśli są to rzeczy dobre, to będą miłą niespodzianką - powiedział wtedy wróżbita. - A jeśli są to rzeczy złe, będziesz cierpiał, zanim nadejdą.
- Pragnę poznać przyszłość, ponieważ jestem człowiekiem - rzekł wtedy przewodnik. - A człowiek żyje dla swojej przyszłości."

,,Kiedy ludzie przychodzą do mnie radę, nie widzę ich przyszłości - ja ją odgaduję. Przyszłość bowiem jest własnością Boga. On jeden może ją odsłonić w wyjątkowych okolicznościach."

,,To w teraźniejszości drzemie cala tajemnica. Jeśli szanujesz dzień dzisiejszy, możesz go uczynić lepszym. A kiedy ulepszysz teraźniejszość, wszystko to, co nastąpi po niej, również stanie się lepsze. Zapomnij o przyszłości i przeżyj każdy dzień twego życia zgodnie z przykazaniami Prawa, ufając troskliwej opiece Boga nad swoimi dziećmi. Każdy bowiem dzień nosi w sobie Wieczność."

,,Zło nie jest tym, co wchodzi do ust człowieka - powiedział Alchemik. - Zło jest tym, co z nich wychodzi."

,,Ludzie częściej marzą o powrotach niż o odjazdach."

,,Jeśli to, co odnalazłeś, powstało z materii czystej, nie zmurszeje nigdy. I będziesz mógł po to kiedyś powrócić. Jeśli zaś jest to jedynie przebłysk światła podobny smudze kreślonej przed spadającą gwiazdę, po powrocie nie zastaniesz tu nic. Ale przynajmniej było ci dane zobaczyć blask światła. I już samo to warto było przeżyć."

,,Już dawno temu mędrcy zrozumieli, że świat przyrody jest jedynie powielonym obrazem Raju. Sam fakt, że ten świat istnieje, jest dowodem na to, że istnieje świat doskonalszy. Bóg go stworzył, aby za pośrednictwem rzeczy widzialnych ludzie mogli pojąć Jego nauki duchowe i dojrzeć objawienia Jego mądrości. To właśnie nazywam Działaniem."

,,Nawet jeśli czasem trochę się skarżę - mówiło serce - to tylko dlatego, że jestem sercem ludzkim, a one są właśnie takie. Obawiają się sięgnąć po swoje największe marzenia, ponieważ wydaje się im, że nie są ich godne albo że nigdy im się to nie uda. My, serca, umieramy na samą myśl o miłości, która przepadła na zawsze, o chwilach, które mogły być piękne, a nie były, o skarbach, które mogły być odkryte albo pozostały na zawsze niewidoczne pod piaskiem. Gdy tak się dzieje, zawsze na koniec cierpimy straszliwe męki."
Udostępnij:

2 komentarze:

  1. Nie wiem co mam napisać. Cytaty niezłe, ale Alchemik nie podbił mojego serca.

    OdpowiedzUsuń
    Odpowiedzi
    1. Mojego serca także, ale cytaty są nawet nawet ; >

      Usuń

Bardzo byłoby mi miło gdybyś po przeczytaniu mojego posta napisał/-ła komentarz : )
Na pewno odwiedzę również twój blog. Pozdrawiam : >

Copyright © Książkowy i filmowy zawrót głowy | Powered by Blogger
Design by SimpleWpThemes | Blogger Theme by NewBloggerThemes.com