środa, 12 lutego 2014

,,Harry Potter i Insygnia Śmierci" J.K.Rowling.


Ostatnia część opowieści o Harrym Potterze, czyli Chłopcu, który przeżył. 
Harry już nie jest pod działanie Namiaru, czyli ochrony przekazanej mu przez matkę w chwili śmierci. Musi się ukrywać przed Lordem Voldemortem i wypełnić zadanie powierzone mu przez Dumbledora. Musi odnaleźć horkruksy. Czeka na niego i jego przyjaciół wiele niebezpieczeństw. Nikt oprócz ich trójki nie może dowiedzieć się jakie zadanie mają do wypełnienia, gdyż Harry obiecał Dumbledorowi milczenie. 
Inni zwolennicy Harrego chcą im pomóc, ale niestety nie mogą. Wszyscy się ukrywają, bo są w niebezpieczeństwie. Umiera wiele ludzi, niewinnych ludzi. Między Potterem i jego przyjaciółmi czasem dochodzi do różnicy zdań. Pewnego dnia pozostawia Harrego i Hermionę Ron. Natomiast po jakimś czasie wraca i dalej chce im pomóc. Do przemieszczania się używają peleryny-niewidki. Lecz gdy chcą osiąść gdzieś na dłużej używają wielu zaklęć ochronnych. Przemieszczają się bardzo często i nie spędzają dużo czasu w jednym miejscu. 
W testamencie Dumbledore przekazał im kilka przydatnych rzeczy. Hermiona otrzymała zbiór bajek, w których jest wyrysowany atramentem pewien znak, którego znaczenia chcą się dowiedzieć. Ron otrzymuje wygaszacz światła, a Harry pierwszy znicz, który zdobył w quidditchu. Minister łamie sobie głowę nad znaczeniem owych przedmiotów, ale nawet Harry, Ron i Hermiona nie wiedzą z początku dlaczego otrzymali owe przedmioty.
Później dowiadują się o Insygniach Śmierci. Czyli o istnieniu trzech przedmiotów, które czynią właściciela Panem Śmierci. Tymi przedmiotami są: Czarna Różdżka, 
peleryna-niewidka oraz kamień wskrzeszenia. 
A oto rysunek, który znajdował się w książce z bajkami...
Plik:Deathly Hallows Sign.svg
www.wikipedia.pl
...i owa legenda:
,,Według legendy zostały podarowane przez Śmierć trzem braciom Peverell. Były częścią jej planu, za pomocą którego chciała zabić każdego, kto chciał przejść przez rzekę, która była bardzo niebezpieczna i nikt jeszcze nie wyszedł z niej żywy. Jednakże bracia Peverell podczas wędrówki odnajdują rzekę, przez którą udaje im się przejść. Wyczarowali silny i wytrzymały most, który zapewnił im bezpieczne przejście. Śmierć rozgniewana, że uszli z życiem postanowiła im dać to, czego sobie zażyczą. Najstarszy brat wybrał różdżkę, której nikt nie pokona, średni poprosił o moc wskrzeszenia swej ukochanej. Najmłodszy zaś chciał coś, dzięki czemu mógłby się schować przed Śmiercią. Te trzy przedmioty tworzą tzw. Insygnia Śmierci. I Śmierć zabrała brata Antiocha, właściciela Czarnej Różdżki, który został zamordowany, a następnie brata Cadmusa, który popełnił samobójstwo nie mogąc znieść tego, że nie może przywrócić swojej ukochanej do świata żywych. Najpóźniej zabrała Ignotusa, który w razie niebezpieczeństwa ukrywał się pod peleryną-niewidką. Po tym, jak "ostatni brat i Śmierć poszli ze sobą razem jak równy z równym" Insygnia Śmierci zaginęły.
Według legendy ten, kto zbierze wszystkie 3 Insygnia, zostanie Panem Śmierci."

Rodzi się syn Lupina i Tonks, dochodzi do bitwy o Hogwart, Harry z przyjaciółmi znajdują horkruksy oraz dochodzi do zmierzenia się Harrego z Lordem Voldermortem.

,,Udało się, dostali w kość, niech żyje Potter nam!
A Voldek gnije w piekle, za którym tęsknił sam!"


Kto umrze z przyjaciół Harrego?
Jakie losy czekają Harrego, Rona i Hermiona?
Jak sobie poradzi Gwardia Dumbledore'a ?

Kto jeszcze nie miał przyjemności zapoznać się z bohaterami tego cyklu opowieści, losów Harrego Pottera, powinien przeczytać.
Naprawdę warto ! : )

Ta książka bierze udział w wyzwaniach literackich:Udostępnij:

4 komentarze:

 1. Czytałam wszystkie (po kilka razy). Gorąco polecam bez względu na wiek :)

  OdpowiedzUsuń
 2. Mam w planach powrócić do historii o Harrym Potterze, ale tym razem w oryginale. Przyznam, że początkowo byłam trochę rozczarowana zakończeniem serii, ale z czasem się przekonałam.

  OdpowiedzUsuń
 3. Ostatnio przeczytałam, że Rowling żałuje, iż nie połączyła ostatecznie Harrego z Hermioną. Jako czytelniczka nie mogłam jej tego długo wybaczyć :)

  OdpowiedzUsuń
 4. żeby książka mogła być zaliczona do wyzwania "czytam opasłe tomiska" - należy podać liczbę stron

  pozdrawiam :)

  OdpowiedzUsuń

Bardzo byłoby mi miło gdybyś po przeczytaniu mojego posta napisał/-ła komentarz : )
Na pewno odwiedzę również twój blog. Pozdrawiam : >

Copyright © Książkowy i filmowy zawrót głowy | Powered by Blogger
Design by SimpleWpThemes | Blogger Theme by NewBloggerThemes.com