poniedziałek, 10 lutego 2014

Poirot i Panna Marple - 2013r.

Pod koniec ubiegłego roku ukazały się ekranizacje powieści Agathy Christie. Jako fanka oczywiście obejrzałam wszystkie, które się ukazały. Muszę przyznać, że mi się podobały ;)
Jeśli pojawią się ekranizacje na płycie to z pewnością zakupię. Bardzo lubię wracać do odcinków. Te odcinki, które mam na półce to znam na pamięć, a czasem włączam je znów, aby przypomnieć sobie szczegóły :)

"Herkules Poirot"
W pożegnalnym, 13. sezonie Herkules Poirot podejmie się rozwiązania pięciu ostatnich zagadek, a przy okazji połączy siły ze starymi przyjaciółmi – Jappem, kapitanem Hastingsem, panną Lemon oraz zwariowaną pisarką kryminałów Ariadne Oliver. Na koniec powróci do Styles – miejsca, gdzie rozwiązał swoją pierwszą sprawę.
Sezon otworzy film "Poirot: Słonie mają dobrą pamięć". Kto zabił przed laty rodziców Celii Ravenscroft, gdy ta była małą dziewczynką? Znaleziono ich na szczycie nadmorskiej skały, oboje byli zastrzeleni. Celia nigdy nie przestała myśleć o tej smutnej sprawie. Ariadne Oliver, pisarka kryminałów a jednocześnie matka chrzestna Celii, postanawia jej pomóc i rozwiązać zagadkę. W tym celu prosi o pomoc Herkulesa Poirota. 
Tytułowa "Poirot: Wielka Czwórka" to organizacja przestępcza, na której czele stoją cztery potężne, wpływowe osoby. Ich celem jest rozwój przestępczości na świecie. Nikt nie zna ich tożsamości, nikt też nie jest w stanie się im przeciwstawić. Jeśli ktoś nie zakończy ich działalności, "Wielka Czwórka" obejmie władzę nad światem, wprowadzając powszechny terror. Do akcji postanawia wkroczyć Herkules Poirot.
"Poirot: Dwanaście prac Herkulesa" to z kolei ekranizacja zbioru opowiadań. Gdy doktor Burton zarzuca Poirotowi, że nie pasuje do niego imię mitycznego herosa, detektyw postanawia przyjąć wyzwanie. Podejmuje się rozwiązania 12 zagadek, analogicznych do prac, które wykonał jego starożytny imiennik. 
Premiera: piątek, 1 listopada, godz. 20:10.
Kolejny odcinek, "Poirot: Zbrodnia na festynie", rozegra się w Nassecombe, którego mieszkańcy przygotowują letni festyn. Główną atrakcją imprezy ma być zabawa "Polowanie na mordercę", którą poprowadzi znana pisarka kryminałów Ariadne Oliver, natomiast nagrodę będzie wręczał nie kto inny, a sam Herkules Poirot. Wszystko zostało należycie przygotowane, udało się nawet zatrudnić miejscową dziewczynę, Marlenę Tucker, która będzie udawać zwłoki. Zabawa trwa w najlepsze, gdy organizatorzy z przerażeniem odkrywają, że Marlena została zamordowana... 
Serię zakończy "Poirot: Kurtyna" – ekranizacja ostatniej powieści Agathy Christie z udziałem detektywa. Hastings dostaje list od Poirota, który pisze, że bardzo podupadł na zdrowiu i chciałby ujrzeć przyjaciela. Proponuje spotkanie w Styles - miejscu, gdzie rozwiązali swoją pierwszą sprawę. Kiedy Hastings przyjeżdża, Poirot ujawnia prawdziwy powód wezwania przyjaciela. Chce, żeby kapitan pomógł mu w jego ostatnim śledztwie, jakim będzie zdemaskowanie i schwytanie seryjnego mordercy. Poirot odkrył bowiem, że przebywa wśród gości pensjonatu w Styles. Detektyw jest pewny, że dojdzie tu do zbrodni i chce jej zapobiec. Niestety, jest już sparaliżowany i bardzo chory. Prosi więc Hastingsa, by zastępował mu "oczy i uszy" – rozmawiał z gośćmi pensjonatu i był czujny na każdą, nawet najmniej podejrzaną rzecz. Tymczasem Poirot będzie pracował umysłem, który funkcjonuje równie dobrze jak dawniej... 

Niestety w tej serii żegnamy się z Poirotem, gdyż umiera. Poirot robi nam dowcip w odcinku ,,Wielka czwórka" i pozoruje swoją śmierć. Oczywiście gdy zaczęłam oglądać to o tym nie wiedziałam no i przepłakałam pół ekranizacji. Cierpiałam z powodu jego śmierci. Natomiast gdy naprawdę umarł to już nie płakałam, bo byłam przygotowana. 
Przykro mi z powodu jego odejścia, bo bardzo się zżyłam z jego przygodami, ale na szczęście mogę zawsze wrócić do wcześniejszych odcinków : )
Polecam !
Udostępnij:

13 komentarzy:

 1. Wszystkie odcinki jeszcze przede mną :)

  OdpowiedzUsuń
 2. Ja oglądałam tylko kilka i to po kilka minut - u mamy. Ja nie mam kablówki, bo prawie wcale nie oglądam TV.

  OdpowiedzUsuń
 3. Nie oglądałam z tego zestawienia tylko "Dwunastu prac Herkulesa". Na "Wielkiej czwórce" byłam przez większość odcinka zaskoczona, a na "Kurtynie" za to płakałam i jednocześnie byłam zaskoczona obrotem spraw i czynem dokonanym przez Poirota.

  Zmieniałaś tło na blogu czy tylko mi się tak różowo zrobiło? :)

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Zmieniłam tło :) Teraz jest jakby cieplej hih :>
   Może dlatego zmieniłam, gdyż już trochę czuję wiosnę w powietrzu, ale po dacie w kalendarzu tego nie da się zrozumieć ;)

   Usuń
 4. "Kurtyna" jest świetna i jak zauważyłaś zamyka całość. Ale licząc na to,że Christie jest ponadczasowa to jeszcze nie raz zobaczymy powtórki tych jakże udanych ekranizacji :)

  OdpowiedzUsuń
 5. Ojej, nie znam tego! Ale z pewnością kiedyś nadrobię moją ignorancję :)

  OdpowiedzUsuń
 6. Nominowałam Cię do Liebster Bloga Award. Zapraszam :)
  http://monweg.blog.onet.pl/2014/02/10/liebster-blog-award/

  OdpowiedzUsuń
 7. Ty byś się genialnie dogadała z moją siostrą :) Ona ma na płytach większość odcinków i włącza je na okrągło. Czasem tak po prostu, dla odprężania :)

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Hih Dokładnie mam tak samo :) Chyba nie ma takiego odcinka, którego nie znam na pamięć prawie :)

   Usuń
 8. Jeszcze mam dużo odcinków przed sobą :D
  Ale najbardziej bym chciała przeczytać wszystkie książki Christie :D

  OdpowiedzUsuń
 9. dzięki Tobie dowiedziałam się, że gdzieś można obejrzeć te filmy :) wielkie dzięki, Agatę Christie uwielbiam w każdej formie...pozdrawiam :)

  OdpowiedzUsuń
 10. Teraz oglądam Króla Trefl z Poirotem, muszę poszukać innych :)

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. ,,Król Trefl" fajny :) Podobał mi się ten odcinek ;>

   Usuń

Bardzo byłoby mi miło gdybyś po przeczytaniu mojego posta napisał/-ła komentarz : )
Na pewno odwiedzę również twój blog. Pozdrawiam : >

Copyright © Książkowy i filmowy zawrót głowy | Powered by Blogger
Design by SimpleWpThemes | Blogger Theme by NewBloggerThemes.com