piątek, 7 lutego 2014

,,Harry Potter i Książę Półkrwi" J.K.Rowling


,,Po nieudanej próbie przechwycenia przepowiedni Lord Voldemort jest gotów uczynić wszystko, by zawładnąć światem czarodziejów. Organizuje tajemny zamach na swego przeciwnika, a narzędziem w jego ręku staje się jeden z uczniów. Czy jego plan się powiedzie? "Kończą się wakacje. Harry powraca wraz ze swoimi przyjaciółmi do Hogwartu, gdzie czekają ich kolejne przygody. ,,Wybraniec" jak nazywają go inni, bierze udział w lekcjach u samego dyrektora szkoły, profesora Dumbledora. Owe zajęcia pozwalają mu w zgłębieniu przeszłości Lorda Voldemorta. Poznaje jego pochodzenie, przyzwyczajenia, zachowania, które posiadał od najmłodszych lat. Dowiaduje się kim są jego rodzice i o zbrodniach, których dokonał już w młodym wieku. 
Przepowiednia jest znana tylko profesorowi Dumbledorowi i Harremu oraz jego przyjaciołom. Jest w niej powiedziane, że tylko Harry może ostatecznie pokonać Lorda Voldemorta.


Podczas jednych z zajęć, profesor Dumbledore prosi Harrego, aby wyprosił od profesora Slughorna o wspomnienie, które przekazał mu niekompletne. Owe wspomnienie dotyczy rozmowy jaką profesor przebył z Tomem Riddlem. Młody Voldemort zapytał Slughorna, co to są horkruksy. Ostatecznie udaje się Harremu zdobyć to wspomnienie, ale w jaki sposób to nie powiem. Mogę wspomnieć, że nie było to łatwe zadanie do wykonania. 
Harry na początku roku otrzymał używany podręcznik do eliksirów, gdyż nie kupił jeszcze swojego. Natomiast okazuje się, że owa książka posiada wiele informacji, notatek, które są pisane piórem na marginesach. Dzięki tym notatkom dowiaduje się więcej niźli na na lekcjach. Okazuje się, że książka należy do Księcia Półkrwi, ale nie wie im on jest. 
Wiele wspominałam o nowym nauczycielu eliksirów, profesorze Slughornie. Jest on bardzo ciekawą postacią. Gromadzi wokół siebie uczniów, którzy są znani, bądź posiadają znanych rodziców, wujków... Organizuje również przyjęcia, spotkania, a uczęszczają na nie m.in. członkowie ,,klubu ślimaka". Uczniowie nie mają wyboru, profesor jest bardzo namolny i wręcz nakazuje uczestnictwo. Do ,,klubu ślimaka" należą m.in. Hermiona, Harry, Ginny.
Rodzina Weasleyów, a w szczególności pani Weasley i Ginny, nie popierają wyboru przyszłej małżonki przez Billa. Jest nią mianowicie Fleur, znana z części ,,Harry Potter i Czara Ognia". 
W losach młodych czarodziejów w sferze uczuć również dużo się dzieje. Hermiona jest zakochana w Ronie, a on w niej. Lecz on na każdym kroku obściskuje się z Lavander Brown, a Hermiona zaprasza na spotkanie McLaggena. Hermiona nie odzywa się do Rona, a on do niej. A więc Harry nie ma łatwo. Natomiast później trochę jest lepiej. Ginny po rozstaniu z Deanem nie ma przez jakiś czas chłopaka. Ale później między nią a Harrym dochodzi do pocałunku i zaczynają się ze sobą spotykać.
Jak można zauważyć, jest to romantyczna część, ale również tragiczna. Nie powiem na czym polega owa tragedia, gdyż wszyscy z pewnością wiemy, przynajmniej z ekranizacji przygód Harrego Pottera.


Jeśli ktoś nie czytał jeszcze cyklu przygód Harrego Pottera to zalecam naprawienie tego błędu. Naprawdę warto !
Udostępnij:

5 komentarzy:

 1. Jedna z moich ulubionych części, kocham HP.

  OdpowiedzUsuń
 2. Wszystkie siedem części - to rewelacja. Są ponadczasowe i dla każdego (bez ograniczeń wiekowych). Ja jestem dorosłą fanką Harry'ego i tak pozostanie :)

  OdpowiedzUsuń
 3. Niestety nie lubię takich książek, zupelnie nie mój klimat, ale moja kolezanka za to uwielbia Harrego ;)

  OdpowiedzUsuń
 4. Obiecuje sobie już od wakacji, że wrócę do tej serii a czasu nigdy na to nie mam! :( może po sesji się uda :)

  OdpowiedzUsuń
 5. uwielbiam harrego pottera <3 ale uważam, że książę półkrwi to najgorsza część, szczególnie filmowa

  OdpowiedzUsuń

Bardzo byłoby mi miło gdybyś po przeczytaniu mojego posta napisał/-ła komentarz : )
Na pewno odwiedzę również twój blog. Pozdrawiam : >

Copyright © Książkowy i filmowy zawrót głowy | Powered by Blogger
Design by SimpleWpThemes | Blogger Theme by NewBloggerThemes.com