,,Książka wydana również pod tytułem "Miłosne ucieczki". Przełom lat osiemdziesiątych i dziewięćdziesiątych w Berlinie, żydowska diaspora w Nowym Jorku, ogarnięty wojną domową kraj Ameryki Łacińskiej...
Każde z siedmiu opowiadań osadzone jest w innej, żywo i barwnie przedstawionej rzeczywistości. Na tym tle autor zarysowuje ważne niemieckie tematy - historycznej winy, paktu z komunizmem, społecznej utopii - w niepowtarzalny sposób łącząc je z wątkiem uniwersalnej, pulsującej w każdym opowiadaniu tęsknoty za miłością. Każda z opisywanych emocji staje się naszą własną. Kolejni bohaterowie wyłaniają się z kart książki, by na oczach czytelnika przeżyć dramat uczuć i by na zawsze pozostać w jego pamięci."
,,Po dwudziestu latach spędzonych w więzieniu Jörg, jeden z czołowych terrorystów lat siedemdziesiątych, zostaje nieoczekiwanie ułaskawiony. Jego siostra Christiane chce, żeby pierwszy weekend na wolności spędził z grupą dawnych przyjaciół, z dala od miasta, w starej wiejskiej posiadłości, bez reporterów i kamer.
Dziennikarz Henner, nauczycielka Ilse, biznesmen Ulrich z żoną i córką, Karin pełniąca funkcję biskupa niewielkiej wspólnoty, adwokat Andreas - wszyscy oni byli w młodości sympatykami rewolucji. Dziś mają swoje wygodne miejsce w mieszczańskim społeczeństwie.Przyjeżdżają z poczucia lojalności, powodowani nostalgią i ciekawością. Są gotowi doradzać, pomóc, ale choć pragną zachować dystans, przeszłość ożywa. Nie zdołają uniknąć konfrontacji z własną biografią, życiowymi marzeniami i kłamstwami."
,,Hanna jest piękna, pociągająca i znacznie starsza od piętnastoletniego Michaela, który zakochuje się w niej bez pamięci. Chłopak zaczyna bywać w jej domu. Ich romans szybko przeradza się w namiętność, a częścią miłosnego rytuału staje się czytanie książek - on zostaje jej lektorem, ona dzięki niemu mniej dotkliwie odczuwa samotność.
Pewnego dnia znika bez śladu.
Mija kilka lat. Michael, już student prawa, spotyka Hannę na sali sądowej. W trakcie procesu poznaje mroczną przeszłość swojej ukochanej. Stopniowo uświadamia sobie, że Hanna, strażniczka w obozie koncentracyjnym, ukrywa prawdę, której wstydzi się bardziej niż popełnionych zbrodni."
,,Drugi tom opowiadań, który jest literacką kontynuacją pierwszego ("Coraz dalej od miłości"), w MUZIE ukazały się także powieści "Lektor" i "Koniec tygodnia".
7 różnych współczesnych historii na temat więzi międzyludzkich, w których nieodłącznie pojawia się pewna doza kłamstwa
Uniwersalność tematyki, subtelna refleksja psychologiczna, chłodny obiektywizm autora i przekonujące sylwetki bohaterów decydują o sile tej prozy i popularności autora - jego książki są tłumaczone na 43 języki."
,,Książka wydana również pod tytułem "Coraz dalej od miłości". W "Miłosnych ucieczkach" prozaik Bernhard Schlink jest archeologiem uczuć. Odnajduje on czuły punkt niemieckiej teraźniejszości. To przejmujące i śmiałe."
,,Wybitna powieść jednego z najlepszych współczesnych pisarzy niemieckich rozgrywa się przez ostatnie pół wieku. Łączy zaskakującą historię rodzinną z wytrawną psychologią i refleksjami natury moralnej.
Peter Debauer, prawnik i intelektualista, przeczytał w dzieciństwie fragment książki o niemieckim żołnierzu, który wraca z Syberii do domu i zastaje żonę u boku innego. Próbując po latach zidentyfikować powieść i jej autora, nieoczekiwanie odkrywa tajemnicę swych rodziców i poznaje ukochaną kobietę.
Prywatne "śledztwo" każe mu – i nam – zastanowić się nad sensem dobra, zła, odpowiedzialności za słowa i za czyny, i nad miłością, która nie wszystko usprawiedliwia."
Ten komentarz został usunięty przez autora.
OdpowiedzUsuńNie znam twórczości Schlinka, choć oczywiście "Lektora" oglądałam. Fajnie byłoby kiedyś poznać bliżej jego powieści :)
OdpowiedzUsuń