czwartek, 13 marca 2014

,,Heban" Ryszard Kapuściński


,,Heban" jest pierwszą książką tego autora jaką przeczytałam. Słyszałam o nim wiele pochlebnych opinii i akurat nadarzyła się okazja, aby wreszcie sprawdzić czy mi również przypadnie do gustu. Ta książka brała udział w maratonie czytelniczym, w którym zajęłam trzecie miejsce. 

Muszę przyznać, że jest to ciekawa książka, gdyż opowiada sytuacje żyjących ludzi w różnych krańcach Afryki. Opisuje ich tryb życia, problemy, które ludziom z Europy bądź Ameryki wydają się błahostką. Odwołam się dla porównania dla Polski. W naszym kraju nie mamy problemów z posiadaniem wody albo konfliktami zbrojnymi. Trzeba przyznać, że żyjemy w miarę wygodnie. Oczywiste jest to, że nie jest idealnie, ale nie jest również źle. Ludzie w Afryce zmagają się poważnymi chorobami, które mogą napotkać każdego człowieka. Jest tam uboga pomoc medyczna, niedogodne warunki sanitarne. Ludzie nie dbają zbytnio o higienę, dlatego iż woda jest dla nich najważniejsza i nie marnują jej. Wykorzystują każdą kroplę i cenią ją. 


Jeśli ktoś ma zamiar rozpocząć tą książką czytanie dzieł Kapuścińskiego to jest to dobry wybór. Ta książka przypadła mi do gustu choć momentami trudno mi się ją czytało. Kapuściński przytacza wiele szczegółów z życia politycznego w Afryce. Muszę przyznać, że mnie nie interesuje polityka dlatego też nie lubię tego tematu. Wiadomo, że ciekawy jest sposób życia ludności w Afryce i ich sposoby na trudne warunki zamieszkania. Mniej ciekawa jest dla mnie polityka, ale mniej więcej warto wiedzieć jaka tam jest sytuacja. Na przykład to, że częste są tam konflikty, w których giną ludzie. Walczą tam o wodę, pożywienie, władzę. 
Po przeczytaniu tej książki człowiek bardziej docenia to co widzi wokół siebie. Woda ładnie leci z kranu, lodówka opatrzona w pożywienie, w sklepach półki uginają się od najróżniejszych smakołyków. Na co mamy ochotę to możemy sobie kupić. Oczywiście są u nas inne problemy, ale na pewno mamy większe możliwości przetrwania. W Afryce ludzie nie mają tak łatwo. Klimat jest tam bardzo gorący. To właśnie dzięki takim książkom można zdać sobie sprawę z tego, że praktycznie żyjemy w dobrobycie.Polecam : >
Udostępnij:

5 komentarzy:

 1. Z mojej strony polecam Ci "Cesarza" Kapuścińskiego - to mój nr 1.

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. W takim razie na pewno przeczytam :) Bo ta książka bardzo mi się podobała :>

   Usuń
 2. a ja polecam wszystko jak leci :) choć CESARZ to rzeczywiście ważna pozycja w twórczości Autora :)

  OdpowiedzUsuń
 3. Zgadzam się z Basią - "Cesarz" to książka, którą każdy powinien przeczytać.

  OdpowiedzUsuń
 4. Od tej pozycji zaczęła się moja przygoda z Kapuścińskim i do tej pory jest moją ulubioną książką autora.

  OdpowiedzUsuń

Bardzo byłoby mi miło gdybyś po przeczytaniu mojego posta napisał/-ła komentarz : )
Na pewno odwiedzę również twój blog. Pozdrawiam : >

Copyright © Książkowy i filmowy zawrót głowy | Powered by Blogger
Design by SimpleWpThemes | Blogger Theme by NewBloggerThemes.com