piątek, 26 sierpnia 2016

,,Obiecaj mi" Harlan Coben


Tytuł: ,,Obiecaj mi"
Autor: Harlan Coben
Ilość stron: 413
Wydawnictwo: ,,Albatros"

Jedna obietnica, aby ochronić czyjeś życie. Jedna obietnica, która wywraca życie do góry nogami. Niemożliwe? A jednak.

Myron prowadzi spokojne, monotonne życie. Spotyka kobietę, z którą coraz lepiej się dogaduje. Nie jest to młoda dziewczyna, to kobieta po przejściach z dwójką dzieci. Myron już nie jest taki młody, ale ma szanse na ułożenie sobie stabilnego życia. W czasie spotkania z Ali, znajomymi i dzieciakami, Myron podsłuchuje dość niepokojącą rozmowę dwóch, młodych dziewcząt. Przekazuje dziewczynom swoją wizytówkę z jego wszystkimi numerami kontaktowymi. Chce uniknąć tego, aby zostały odwożone do domu przez nietrzeźwych kolegów. Wydaje się, że to niewinna obietnica. Myron nie wie jeszcze co go może spotkać.

Pewnej nocy odbiera niepokojący telefon od jednej z dziewcząt, Aimee. Prosi go, aby przyjechał i odwiózł ją w jedno miejsce. Wcześniej obiecał nie tylko ewentualne podwiezienie, ale również to, że nie będzie mówił czegokolwiek rodzicom i nie będzie wypytywać. Tylko to nie takie proste. Wszystko wydaje mu się podejrzane. I wyraz twarzy Aimee, jej zachowanie, ale przede wszystkim miejsce gdzie ma ją zawieźć. Później okazuje się, że widział ją jako ostatni przed zaginięciem. Nie wiadomo czy Aimee po prostu nie wróciła do domu czy ktoś ją porwał. Bo na pewno Myron nie podwiózł licealistki do koleżanki tak jak mówiła. Główny bohater staje się głównym podejrzanym. Ma długą drogę do przebrnięcia. Co skrywa grzeczna, dobrze ucząca się dziewczyna? Dlaczego zaginęła tak nagle? Dlaczego ostatnimi czasy zachowywała się inaczej niż zwykle? Kto za tym wszystkim stoi?

,,Pomagasz tym, którym możesz pomóc."

Myron jako przyjaciel rodziny stara się pomóc. Matka Aimee prosi o to, aby odstawił jej dziecko bezpiecznie do domu. To już kolejna obietnica. Czy Myron podoła zadaniu i spełni obietnicę?
Jakiś czas wcześniej zaginęła inna dziewczyna, Katie. Wydaje się, że te dwa wydarzenia mają coś wspólnego. Dziewczyny tuż przed zaginięciem korzystały z tego samego bankomatu, obie chodziły do tej samej szkoły.

Pojawia się w tej książce kilka ciekawych wątków. Warto zadać sobie pytanie czy jeśli Aimee byłaby niesfornym chłopcem, który sprawia więcej smutku aniżeli radości to tak samo bronilibyśmy go. Staralibyśmy się rozwikłać tę zagadkę. Założylibyśmy, że jest niewinny i chcielibyśmy go ochronić. Nie wszystko wydaje się takie jakim jest naprawdę. Nawet niewinni mają tajemnice, które mogą zaskoczyć niejedną osobę.
Pojawia się też problem przemocy rodzinnej. Problem skrywany gdzieś głęboko i zwykle niezauważalny. Jeśli już ktoś stara się pomóc takiej osobie to ofiara nie zawsze jest chętna do współpracy. Paraliżują ją lęk i strach przed oprawcą. Ma wrażenie, że nic ani nikt nie uchroni jej przed cierpieniem. Zamyka się w sobie i trwa w tym strachu.
No i ostatnie. Do czego jest zdolny rodzic, aby uchronić swoje dziecko? Co jest w stanie zrobić, aby  zapewnić mu świetlaną przyszłość i nieskazitelną opinię w środowisku społecznym?

Podsumowując.
,,Obiecaj mi" to kolejna książka Cobena, która spodobała mi się i zaciekawiła. Mogę wszystkich miłośników dobrego thrillera zachęcić do lektury. Nie brak tu akcji, morderstwa, gróźb i innych elementów charakterystycznych dla thrillera. Ale nie tylko. Można też zatrzymać się w danej linijce tekstu i zastanowić się nad sensem słów. Czyż nie o to chodzi? O dobry thriller z przemyśleniami?
Snuje mi się od początku pisania jedno ,,ale", które odczułam po lekturze. Nie jest to nic, co odbiera książce wartość. Wolałabym, aby autor trochę uchylił rąbka tajemnicy i ujawnił jak potoczą się dalsze losy bohaterów. Bardzo mnie to ciekawi. Coben pozostawił nutkę niedomówienia, która z jednej strony mi się podoba a z drugiej denerwuje.

Zachęcam do lektury i pozdrawiam :)

Udostępnij:

7 komentarzy:

 1. Ten komentarz został usunięty przez administratora bloga.

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Przepraszam, przypadkowo usunęłam Twój komentarz :)

   Usuń
 2. Kiedyś czytałam książki Cobena, a później jakoś przestałam po nie sięgnąć. Ciekawe, czy po latach by mi się spodobały.

  OdpowiedzUsuń
 3. "Obiecaj mi" było moją pierwszą książką Cobena i spodobał mi się styl autora. Później przychodziły inne książki w losowych kombinacjach - czyli po prostu czytałam to, co "weszło mi pod rękę". Teraz postanowiłam wrócić do autora i właśnie czytam cykl o Myronie Bolitar.

  OdpowiedzUsuń
 4. Dawno już nie czytałam Cobena. Muszę wrócić do tego autora.

  OdpowiedzUsuń
 5. Uwielbiam książki tego autora, a najbardziej właśnie całą serię o Myronie. :)

  OdpowiedzUsuń

Bardzo byłoby mi miło gdybyś po przeczytaniu mojego posta napisał/-ła komentarz : )
Na pewno odwiedzę również twój blog. Pozdrawiam : >

Copyright © Książkowy i filmowy zawrót głowy | Powered by Blogger
Design by SimpleWpThemes | Blogger Theme by NewBloggerThemes.com