niedziela, 2 sierpnia 2015

,,Dla Ciebie wszystko" Nicholas Sparks.


Tytuł: ,,Dla Ciebie wszystko".
Tytuł oryginału: ,,The best of me".
Autor: Nicholas Sparks.
Liczba stron: 399.
Wydawnictwo: ,,Albatros". 

Głównym wątkiem poruszonym w książce są relacje pomiędzy Dawsonem a Amandą i łączące ich uczucie. Spędzali ze sobą mnóstwo czasu, kochali się. Pierwsza, prawdziwa miłość. Niestety rodzice Amandy sprzeciwiali się związkowi. Dawson Cole pochodził z rodziny, w której dominowały elementy przemocy fizycznej jak i psychicznej. Nie liczyli się z innymi ludźmi. Można śmiało napisać, że ,,szli po trupach do celu". Pisząc krótko - kryminalistyczna rodzina. Natomiast Dawson był wyjątkiem - cichym, dobrze uczącym się chłopcem. Pomimo to oceniano go tak samo jak jego ,,bliskich". Z Amandą dogadywali się świetnie, byli nierozłączni. Niestety zdecydowali o swoim rozstaniu. Nie uczyniło ich to szczęśliwszymi. Wręcz przeciwnie.

Spotykają się po latach. Każde z nich ułożyło życie na swój sposób. Amanda stworzyła rodzinę. Ma męża i dzieci. Dawson wciąż pozostał sam... . Zmarł ich wspólny przyjaciel, Tuck. Spotykają się i ... . Czy rozłąka zmieniła coś w ich uczuciach? Czy wciąż darzą się miłością? 

W książce autor poruszył wiele wątków. Nie tylko cudowne uczucie między dwojgiem ludzi, ale również problemy życiowe innych bohaterów. Ukazał agresję Cole'ów i bezwzględność w działaniu; dylematy, z którymi zmagała się Amanda; zachowanie człowieka po stracie dziecka oraz to w jaki sposób ludzie podnoszą się i godzą z cierpieniem, a może wciąż rozpamiętują dawne lata? Autor ukazał również różne oblicza matczynej miłości. Nawet matka, która zawsze była bezwzględna wobec dziecka może być dobrym doradcą i wsparciem. Samotność Dawsona, jego wyalienowanie spowodowane wydarzeniami z przeszłości. A w końcu miłość między Tuckiem i jego żoną, która potrafi przetrwać wszystko. Bezgraniczne uczucie, które wciąż trwa pomimo śmierci jednego z nich. Nie podobały mi się wprowadzone elementy fantastyczne. Nie rozwinę tego tematu, gdyż nie chcę za dużo zdradzać jeśli chodzi o powieść. 

Książka bierze udział w wyzwaniu 2015r.:
- więcej niż 215 stron;
- autorem jest mężczyzna;
- akcja nie dzieje się w Europie.
Udostępnij:

10 komentarzy:

 1. Elementy fantastyczne? Możesz przypomnieć, w którym momencie? Bardzo lubię tę książkę, jedna z moich ulubionych. Płakałam jak bóbr na niej :)

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Jak widywał tego człowieka w pewnych momentach,a pod koniec jak go prowadził to mi się wydawało nieciekawe :) to mi się nie podobało. Natomiast książka mi się podobała :D Też płakałam. Nawet w trakcie. Nie tylko pod koniec :)

   Usuń
 2. Muszę w końcu sięgnąć po twórczość Sparksa, bo jeszcze nic nie czytałam tego autora :)

  OdpowiedzUsuń
 3. Elementy fantastyczne? Czy raczej elementy, które wyszły przypadkiem, ale nie są fantastycznymi?
  Insane - u mnie też wycisnęła łzy, zarówno w powieści jak i ekranizacji.

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. W sumie sama już nie wiem. Ale nie podobało mi się jak widział co jakiś czas tego tajemniczego człowieka i on poprowadził go do pewnego miejsca :)

   Usuń
 4. Mam w planach tę książkę. Uwielbiam Sparksa!

  OdpowiedzUsuń
 5. Mam słabość do Sparksa ;)

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Również :) Choć mimo wszystko wolę thrillery hehe :)

   Usuń

Bardzo byłoby mi miło gdybyś po przeczytaniu mojego posta napisał/-ła komentarz : )
Na pewno odwiedzę również twój blog. Pozdrawiam : >

Copyright © Książkowy i filmowy zawrót głowy | Powered by Blogger
Design by SimpleWpThemes | Blogger Theme by NewBloggerThemes.com