czwartek, 11 czerwca 2015

,,Na gorącym uczynku" H.Coben


Tytuł: ,,Na gorącym uczynku";
Autor: Harlan Coben;
Ilość stron: 479
Wydawnictwo: ,,Albatros"

,,Siedemnastoletnia Harley McWaid jest doskonałą uczennicą i chlubą swoich rodziców. Pewnego dnia nie powraca do domu. Po trzech miesiącach bezskutecznych poszukiwań jej najbliżsi są przygotowani na najgorsze. Dan Mercer, pracownik opieki społecznej, uważany za przyjaciela dzieci, wpada w pułapkę zastawioną przez reporterkę Wendy Tynes, realizującą program telewizyjny ,,Przyłapani na gorącym uczynku", służący demaskowaniu przestępców seksualnych. Za próbą seksu z nastolatką staje przed sądem. Ku oburzeniu miejscowej społeczności sąd uniewinnia mężczyznę. Swoje niezadowolenie z wyroku szczególnie ostro demonstruje były szeryf federalny, Ed Grayson. Od jawnej wrogości przechodzi do czynów, proponując reporterce, by pomogła mu dokonać samosądu na rzekomym pedofilu. Wendy odmawia, lecz Mercer i tak musi zginąć. Czy zabił go Grayson? Czy Dan maczał palce w zaginięciu Harley McWaid? Dlaczego w jego telefonie komórkowym było zdjęcie zaginionej dziewczyny? Wendy stopniowo zdaje sobie sprawę, że padła ofiarą gigantycznej manipulacji..."

Coben i tym razem mnie nie zawiódł. Z przyjemnością pochłaniałam kolejne strony, rozdziały i dotrwałam do zaskakującego zakończenia. Starałam się rozwiązać tę zagadkę, ale miałam trudności. Fragment układanki udało mi się poskładać, ale nie całość. Ten fragment był bardzo minimalny. W sumie właśnie o to chodzi, aby zakończenie było inne niż się sami spodziewamy. Choć radość z powodu rozwiązania historii to równie przyjemne uczucie. 
Akcja rozwija się stopniowo. W pewnym momencie wydawało mi się, że trochę zbyt wolno. Uważam natomiast, że to tylko takie moje wrażenie. Z całej książki wysnułam pewną mądrość. Tak naprawdę rodzice nie wszystko wiedzą o swoich dzieciach. Przynajmniej część. Grzeczna, ułożona Harley nagle zniknęła. Miała swoje sekrety, o których nie mówiła rodzicom. Ale dlaczego zniknęła? Szczęśliwa nastolatka, ukochana córka, perfecjonistka. Odpowiedz na to pytanie oczywiście znajduje się w tej książce :) Nie, nie zdradzę :D
A i jeszcze jedno. 
W dobie Internetu o człowieku można napisać wszystko. Zniszczyć całą przyszłość. Wymyślić jakieś bajki. Tak się stało w tej książce. Bezzasadne oskarżenia potrafią zniszczyć ludzkie życie. Nie wyjawię kogo dotknęła podobna niesprawiedliwość :)

P.S. Miłośnikom Wina zdradzę, że pojawia się w tej książce i również odbiera telefon charakterystycznym ,,Wysłów się" :D

Książka bierze udział w wyzwaniu 2015r.:
- więcej niż 215 stron;
- autorem jest mężczyzna;
- akcja nie dzieje się w Europie.


Serdecznie polecam ! :)
Udostępnij:

5 komentarzy:

 1. Muszę sięgnąć w końcu po Cobena, moja przyjaciółka ostatnio się nim zaczytuje i ciągle poleca :)

  OdpowiedzUsuń
 2. Zaskakujące zakończenie - to właśnie lubię u Cobena :)

  OdpowiedzUsuń
 3. a ja uważam, że rodzice NAJMNIEJ wiedzą o swoich dzieciach, szczególnie tych nastoletnich i starszych...więcej wiedzą koledzy, przyjaciele... a do Cobena tak bardzo się zraziłam jego debiutancką powieścią, że za nic nie mogę się przełamać :)

  OdpowiedzUsuń
 4. Czytałam tą książkę rok temu i bardzo mi się podobała ;-)

  OdpowiedzUsuń
 5. Mam coś z Cobena w domu, kiedyś go sobie poczytam.

  OdpowiedzUsuń

Bardzo byłoby mi miło gdybyś po przeczytaniu mojego posta napisał/-ła komentarz : )
Na pewno odwiedzę również twój blog. Pozdrawiam : >

Copyright © Książkowy i filmowy zawrót głowy | Powered by Blogger
Design by SimpleWpThemes | Blogger Theme by NewBloggerThemes.com