czwartek, 6 listopada 2014

,,Ogród kości"


Tytuł: ,,Ogród kości"
Autor: Tess Gerritsen
Ilość stron: 414 
Wydawnictwo: ,,Albatros"

,,Ogród kości" to moje kolejne spotkanie z prozą tej autorki. Miałam przyjemność przeczytać jeszcze ,,Prawo krwi". Książki Tess Gerritsen są poczytne i znane przez moli książkowych. Oczywiście nie wszyscy lubują się w tych utworach. Powrócę natomiast do sedna sprawy, a mianowicie moich wrażeń co do lektury. 

Wydarzenia rozgrywają się współcześnie, ale również w 1830r. Akcja toczy się w Bostonie, w stanie Massachusetts. Głównymi bohaterami są: Norris Marshall i Rose Connolly. On jest studentem medycyny. Pochodzi z ubogiej rodziny i dzięki dobroci ludzi zaszedł tak daleko. Ona czuwa nad swoją siostrą, Aurnią, która ma trudności z urodzeniem dziecka. Aby zrozumieć problem kobiet rodzących trzeba pamiętać o tym, iż to miało miejsce na początku XIX wieku. Ówcześnie nie zwracano szczególnej uwagi na higienę i lekarze nie zakładali rękawiczek badając pacjentki. Przenosili w ten sposób zarazki, choroby. Ukazana jest sytuacja biednych osób, które nie są szanowane przez społeczność. Zwrócona jest uwaga na opinię Amerykanów na ludność pochodzenia Irlandzkiego, a w szczególności Irlandki. Uważają je za złodziejki, a przecież każdy człowiek ma prawo do godnego życia. Studenci medycyny mają niewiele materiałów do edukacji. Szerzy się więc sprzedaż zwłok. Lekarze kupują zwłoki, które ktoś wcześniej wykopał z cmentarza. Mamy więc styczność z bezczeszczeniem zwłok. W książce są przedstawione sekcje, a więc można się czegoś dowiedzieć. Aurnia umiera po urodzeniu dziecka. Rose chce zaopiekować się swoją siostrzenicą, gdyż ojciec dziecka nie przyznaje się do niego. Mała dziewczynka jest słodkim dzieciątkiem i jego los jest w rękach ciotki. Ktoś poszukuje dziecka. Chce dowiedzieć się o miejscu jego zamieszkania i je odebrać, ale Rose broni małej. W Bostonie dochodzi do morderstw. Może mieć to związek z chęcią przejęcia dziecka przez nieznane(ą) osoby(ę). To właśnie główni bohaterowie odnajdują zwłoki i widzą Anioła Śmierci. Kto nim jest? Jaka jest historia małej dziewczynki i jej zmarłej matki?
Współcześnie dzieje się niewiele. Bohaterką jest Julia Hamill, która po rozwodzie kupuje bardzo stary dom. Stara się zadbać o ogród. Musi skopać ziemię i co znajduje? Kości.Oto wyjaśnienie tytułu - ,,Ogród kości".  Okazuje się, że przeszło sto lat wcześniej ktoś został tam zakopany. Julia dostaje telefon od krewnego dawnej właścicielki, który ma wiele kartonów z dokumentami i chce rozwiązać zagadkę. A Henry ma bardzo przystojnego krewnego... Wątek miłosny?Książka bierze udział w wyzwaniach literackich:UWAGA !

Jeśli tak jak ja należycie do miłośników ,,Jeżycjady" Małgorzaty Musierowicz to dziś jest premiera kolejnej książki !Udostępnij:

16 komentarzy:

 1. Czytałam jedną książkę tej autorki i bardzo przypadła mi do gustu, dlatego zapewne sięgnę i po kolejne, między innymi tą :)

  OdpowiedzUsuń
 2. Lubię sięgać po książki Tess Gerritsen, więc z pewnością i tą poznam.

  OdpowiedzUsuń
 3. Według mnie, jest to jedna z lepszych książek autorki. Czekam na podobne, bo na razie przeczytałam już wszystkie jej książki ;)

  http://pasion-libros.blogspot.com/

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Którą książkę poleciłabyś mi na kolejne spotkanie z twórczością autorki? :)

   Usuń
 4. A mnie się tak książka najmniej podobała (co nie znaczy, że była zła) ze wszystkich książek Tess Gerritsen, a naprawdę uwielbiam autorkę :)

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Szczerze mówiąc nawet mnie to cieszy. To znaczy, że moje kolejne spotkanie z utworem autorki będzie jeszcze bardziej zachwycające :)

   Usuń
 5. autorka po mistrzowsku buduje napięcie, przeczytałam tylko 2 jej książki, ale obie naprawdę dobre, wygląda na to, że ta powinna być trzecia:)

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Zgadzam się w zupełności. Szczerze polecam : )

   Usuń
 6. Chętnie przeczytam, ostatnio lubię się bać podczas lektury :)

  OdpowiedzUsuń
 7. Czytałam jakieś jej książki, dwie albo trzy, pamiętam, że mi się podobały. Chyba wróce do tej autorki ;)

  OdpowiedzUsuń

Bardzo byłoby mi miło gdybyś po przeczytaniu mojego posta napisał/-ła komentarz : )
Na pewno odwiedzę również twój blog. Pozdrawiam : >

Copyright © Książkowy i filmowy zawrót głowy | Powered by Blogger
Design by SimpleWpThemes | Blogger Theme by NewBloggerThemes.com