• ,,Śladem zbrodni" Tess Gerritsen

    Tajemnica skrywana przez dwadzieścia lat. Dzieci, które nie znają okoliczności śmierci swoich rodziców. Czy uda im się rozwiązać wiele zagadek oraz tajemnic aby dojść do prawdy?...
  • ,,Klinika śmierci" H. Coben

    Sara i Michael tworzą szczęśliwą parę.Pewnego dnia okazuje się, że Michael ma AIDS. Leczenia podejmuje się ich przyjaciel - dr Harvey Riker. Niestety jego wspólnik zostaje zamordowany. Niektórzy pacjenci kliniki giną.Nikt nie jest bezpieczny, gdyż morderca nie poprzestaje na jednym zabójstwie....
  • ,,Karuzela uczuć" Jodi Picoult

    Emily i Chris wychowują się wspólnie, bawią się, rozmawiają i wygłupiają. Razem dorastają i nie staje się dziwną rzeczą, gdy w pewnym momencie stają się nie tylko przyjaciółmi, ale łączy ich coś więcej...

poniedziałek, 24 listopada 2014

,,Igrzyska śmierci"


www.filmweb.pl




Panem. Państwo podzielone na 12 Dystryktów. Co roku odbywają się Głodowe Igrzyska. Spośród każdego z dystryktów wybierane są dwie osoby, mężczyzna i kobieta w wieku od 12 do 18 lat. Wybrana została dziewczynka, ale jej siostra wstawiła się za nią. Ową ochotniczką jest Katniss. Wybrany został jeszcze Peeta. Po jakimś czasie treningu, wszyscy zostają ,,wyrzuceni" na określony teren. Każdy każdego chce zabić. Zwycięzca może być tylko jeden. Tylko jedna osoba przeżyje. Później jednak to się zmienia. Zwycięzcami będą dwie osoby z jednego dystryktu. Wątek miłosny? Oczywiście.

Istnieje książka ,,Igrzyska śmierci" Suzanne Collins, ale jeszcze jej nie czytałam. Po obejrzeniu filmu zdecydowanie mam ochotę na książkę :>



Polecam :)
Udostępnij:

piątek, 21 listopada 2014

,,Wnuczka do orzechów"


Jak wiadomo uwielbiam wszystkie części ,, Jeżycjady" Małgorzaty Musierowicz. Dlatego, jako ich miłośniczka musiałam zakupić najnowszą powieść. ,,Wnuczka do orzechów" to cudowna książka przepełniona domowym ciepłem. Wprowadza ją sama obecność rodziny Bojerko, którą wielbimy i cenimy najbardziej. Dla mnie zawsze mało jest dziadka Ignacego. Według mnie to najsympatyczniejsza postać. To on wrył mi się w pamięć. Natomiast później pojawia się Ignacy Grzegorz Stryba. Choć bardziej buja w obłokach to bardzo go lubię. Do dziś nie mogę zrozumieć tego, że jako małe dziecko czytał dzieła Homera. 

Natomiast odbijam od głównego tematu postu. Tytułową ,,wnuczką do orzechów" jest Dorota Rumianek. Mieszka wraz z babcią Anią i ciocio-babcią Wiktoryną. Jej mama pracuje jako pielęgniarka za granicą. Pewnego dnia Dorota spotyka kobietę, która uległa niegroźnemu wypadkowi. Uszkodziła sobie nogę i później ma problemy z chodzeniem. Ową kobietą jest Ida, która pokłóciła się z mężem i synem. Józinek zdał maturę, ale wyniki nie satysfakcjonują matki, a Marek wytknął swej żonie, że ma klimakterium i w ten sposób tłumaczy jej zachowanie. Ida wynajmuje pokój u swojej wybawicielki. Sprowadza na wieś niechętnego Ignacego, który ma złamane serce. Dalej cierpi z powodu rozstania z McDusią. Pani Musierowicz nie zapomniała  o wątku miłosnym. Dorotka poznaje tajemniczego chłopaka, w którym zakochuje się od pierwszego wejrzenia. Od samego początku można domyślić się kim on jest, ale autorka nie ujawnia jego imienia od razu.

Dzięki tej książce można zrozumieć wiele spraw. Postać Ignacego ma na celu przekazanie czytelnikowi, że nie warto roztkliwiać się nad sobą. Należy dążyć do wyznaczonych celów i nie zrażać się porażkami. Czasem jednak i to nie jest możliwe. Dlatego trzeba zostawić przeszłość i pamiętać o przyszłości. ,,Jutro jest zawsze czyste i wolne od pomyłek." To piękne zdanie usłyszałam w ekranizacji powieści ,,Ani z Zielonego Wzgórza" L.M.Montgomery. Małżeństwo Ignacego i Mili Borejko pozwala zrozumieć, że rodzina jest najważniejsza. Gdy powraca się do domu, do rodziców to człowiek czuje się bezpiecznie. Pod skrzydłami rodziców odnajdujemy spokój. W książce została przedstawiona emigracja. Ludzie wyjeżdżają za granicę, aby znaleźć pracę i zapewnić byt rodzinie. Małgorzata Musierowicz zawarła w swojej powieści problemy współczesnego świata.

,,Jeżycjada" pozostanie w mojej pamięci na zawsze. Z niecierpliwością będę czekała na kolejne książki. Spędziłam cudowne chwile na lekturze. Uwielbiam, gdy w książkach mówi się o książkach.

Książka bierze udział w wyzwaniach literackich:




Udostępnij:

czwartek, 13 listopada 2014

Stosik 18

Dawno nie publikowałam stosika. Tak więc postanowiłam to zmienić i utworzyłam skromniutki niestety. Dwie z tych książek są moimi lekturami na rozszerzoną maturę z polskiego, jedna to zbiór mądrości Coelho z jego książek, a trzecia - to wyczekiwana powieść Małgorzaty Musierowicz. ,,Wnuczka do orzechów" jest cudowna. Własnie zaczęłam ją czytać, gdyż w te długie wolne miałam troszkę więcej czasu na relaks. Teraz powracam do szarej rzeczywistości, ale swojej pasji czytelniczej nie pozostawię, o nie !  : >


1) ,,Życie" Paulo Coelho - zbiór mądrości z książek autora. 
Znielubiłam tego gościa, ale czasem dobrze gada : )

2) ,,Wnuczka do orzechów" Małgorzata Musierowicz.
Długo wyczekiwana kolejna część ,,Jeżycjady". Czytanie rozpoczęte. 

3) ,,Trans-Atlantyk" Witold Gombrowicz
Lektura. Postaram się podejść do niej jak nie do lektury. 

4) ,,Cesarz" Ryszard Kapuściński.
Jak dobrze tam podglądam to w tej książce jest jeszcze ,,Szachinszach". Może przeczytam obie historie. Czytałam Kapuścińskiego ,,Heban". Oczarowana nie byłam, ale nie zaliczę tamtej książki do dennych.



P.S. Jakoś w przyszłym tygodniu możecie spodziewać się moich wrażeń z lektury ,,Wnuczki do orzechów" :D



Udostępnij:

czwartek, 6 listopada 2014

,,Ogród kości"


Tytuł: ,,Ogród kości"
Autor: Tess Gerritsen
Ilość stron: 414 
Wydawnictwo: ,,Albatros"

,,Ogród kości" to moje kolejne spotkanie z prozą tej autorki. Miałam przyjemność przeczytać jeszcze ,,Prawo krwi". Książki Tess Gerritsen są poczytne i znane przez moli książkowych. Oczywiście nie wszyscy lubują się w tych utworach. Powrócę natomiast do sedna sprawy, a mianowicie moich wrażeń co do lektury. 

Wydarzenia rozgrywają się współcześnie, ale również w 1830r. Akcja toczy się w Bostonie, w stanie Massachusetts. Głównymi bohaterami są: Norris Marshall i Rose Connolly. On jest studentem medycyny. Pochodzi z ubogiej rodziny i dzięki dobroci ludzi zaszedł tak daleko. Ona czuwa nad swoją siostrą, Aurnią, która ma trudności z urodzeniem dziecka. Aby zrozumieć problem kobiet rodzących trzeba pamiętać o tym, iż to miało miejsce na początku XIX wieku. Ówcześnie nie zwracano szczególnej uwagi na higienę i lekarze nie zakładali rękawiczek badając pacjentki. Przenosili w ten sposób zarazki, choroby. Ukazana jest sytuacja biednych osób, które nie są szanowane przez społeczność. Zwrócona jest uwaga na opinię Amerykanów na ludność pochodzenia Irlandzkiego, a w szczególności Irlandki. Uważają je za złodziejki, a przecież każdy człowiek ma prawo do godnego życia. Studenci medycyny mają niewiele materiałów do edukacji. Szerzy się więc sprzedaż zwłok. Lekarze kupują zwłoki, które ktoś wcześniej wykopał z cmentarza. Mamy więc styczność z bezczeszczeniem zwłok. W książce są przedstawione sekcje, a więc można się czegoś dowiedzieć. Aurnia umiera po urodzeniu dziecka. Rose chce zaopiekować się swoją siostrzenicą, gdyż ojciec dziecka nie przyznaje się do niego. Mała dziewczynka jest słodkim dzieciątkiem i jego los jest w rękach ciotki. Ktoś poszukuje dziecka. Chce dowiedzieć się o miejscu jego zamieszkania i je odebrać, ale Rose broni małej. W Bostonie dochodzi do morderstw. Może mieć to związek z chęcią przejęcia dziecka przez nieznane(ą) osoby(ę). To właśnie główni bohaterowie odnajdują zwłoki i widzą Anioła Śmierci. Kto nim jest? Jaka jest historia małej dziewczynki i jej zmarłej matki?
Współcześnie dzieje się niewiele. Bohaterką jest Julia Hamill, która po rozwodzie kupuje bardzo stary dom. Stara się zadbać o ogród. Musi skopać ziemię i co znajduje? Kości.Oto wyjaśnienie tytułu - ,,Ogród kości".  Okazuje się, że przeszło sto lat wcześniej ktoś został tam zakopany. Julia dostaje telefon od krewnego dawnej właścicielki, który ma wiele kartonów z dokumentami i chce rozwiązać zagadkę. A Henry ma bardzo przystojnego krewnego... Wątek miłosny?



Książka bierze udział w wyzwaniach literackich:











UWAGA !

Jeśli tak jak ja należycie do miłośników ,,Jeżycjady" Małgorzaty Musierowicz to dziś jest premiera kolejnej książki !



Udostępnij:

niedziela, 2 listopada 2014

,,Dla Ciebie wszystko"


Wiele osób zgodzi się ze mną, iż ekranizacje powieści Nicholasa Sparksa są mistrzowskie. Sparks pisze cudowne książki, a filmy na ich podstawie są bardzo wzruszające. Pamiętam, że nie płakałam tylko na jednej ekranizacji - ,,Wciąż ją kocham". Nie ogarnęłam co się dzieje pod koniec. Myślałam, że starszy pan tylko choruje, a to było coś znacznie poważniejszego. Ale dość o tym. Powrócę do opisania Wam cudownego filmu.



,,Dla Ciebie wszystko" to mistrzowski film. Z początku miałam wrażenie, że będzie nudny, nieciekawy. Akcja bardzo wolno rozgrywała się. Natomiast zostało to bardzo szybko wynagrodzone. Akcja działa się szybko i sprawnie. W pewnym momencie miałam wrażenie, że wszystko dzieje się za szybko i za dużo tego. Na bohaterów zrzucono wiele cierpień. Ale od początku,

Amanda i Dawson są dorośli i nie utrzymują ze sobą kontaktu. On nie ułożył sobie życia. Natomiast ona ma męża i dzieci. Pewnego dnia każde z nich otrzymuje wiadomość, że dawny, stary przyjaciel zmarł. Docierają na miejsce i spotykają się. Każde z nich jest zaskoczone i powracają wspomnienia. Amanda i Dawson byli parą, ale rozstali się. W trakcie filmu ukazywane są losy dawne i teraźniejsze. Dzięki temu stopniowo odkrywamy przyczynę ich rozstania i odradzającego się uczucia.

Udostępnij:
Copyright © Książkowy i filmowy zawrót głowy | Powered by Blogger
Design by SimpleWpThemes | Blogger Theme by NewBloggerThemes.com