• ,,Śladem zbrodni" Tess Gerritsen

    Tajemnica skrywana przez dwadzieścia lat. Dzieci, które nie znają okoliczności śmierci swoich rodziców. Czy uda im się rozwiązać wiele zagadek oraz tajemnic aby dojść do prawdy?...
  • ,,Klinika śmierci" H. Coben

    Sara i Michael tworzą szczęśliwą parę.Pewnego dnia okazuje się, że Michael ma AIDS. Leczenia podejmuje się ich przyjaciel - dr Harvey Riker. Niestety jego wspólnik zostaje zamordowany. Niektórzy pacjenci kliniki giną.Nikt nie jest bezpieczny, gdyż morderca nie poprzestaje na jednym zabójstwie....
  • ,,Karuzela uczuć" Jodi Picoult

    Emily i Chris wychowują się wspólnie, bawią się, rozmawiają i wygłupiają. Razem dorastają i nie staje się dziwną rzeczą, gdy w pewnym momencie stają się nie tylko przyjaciółmi, ale łączy ich coś więcej...

sobota, 30 listopada 2013

,,Jeżycjada"

Cenię sobie tą pisarkę co dało się z pewnością zauważyć. Podobają mi się jej dzieła. Przeczytałam i posiadam wszystkie części ,,Jeżycjady", których zdjęcie zamieszczę.



Jej książki są pełne ciepła i rodzinnego spokoju. Piękne słowa, piękne cytaty to to czym są przepełnione dzieła Małgorzaty Musierowicz. 
Poniżej przedstawię kilka zdjęć, które zrobiłam czytając jej książki.











Udostępnij:

piątek, 29 listopada 2013

Harry Potter



Harry Potter...

Bardzo znany bohater powieści J.K.Rowling. Są to książki fantasy. Jak wiadomo, ja za takimi książkami nie przepadam, ale przygody Harrego bardzo mnie zaciekawiły. Gdy był tzw. ,,szał" nie interesowałam się tymi powieściami. Gdy moja mama czytała Harrego to nie zwracałam na to uwagi, bo od początku byłam przekonana, że skoro nie lubię takich książek to one mnie nie zaciekawią. 



Pewnego pięknego lata zaciekawiono mnie filmami na podstawie powieści J.K.Rowling. I właśnie to zachęciło mnie do przeczytania książek o przygodach Harrego i jego przyjaciół. Siedziałam sobie w fotelu i zatapiałam się w świat magii. Cały czas kibicowałam czarodziejom w walce ze złem. 

Harrego Pottera poznajemy w pierwszej części. Mieszka on wraz z ciotką, wujem oraz ich nieznośnym synem, który nic nie robi tylko się objada. Harry zajmuje małe pomieszczenie pod schodami. Pewnego dnia dostaje z Hogwardu, że został przyjęty do szkoły. Wtedy to dowiaduje się, że jest czarodziejem, a jego wujostwo zwykłymi mugolami. W momencie przekroczenia drzwi szkoły zaczynają się jego przygody...






Niestety żegnamy się z nim w ostatniej części. Wtedy to decydują się losy bohaterów. Dowiadujemy się m.in.


Czy zwycięży dobro czy zło?
Czy Hermiona i Ron będą razem?
Z kim zwiąże się Harry?







Niestety nie udało mi się przeczytać wszystkich dzieł, ale w najbliższym czasie to się zmieni. W kolejce do czytania czekają na mnie dwie ostatnie części : )


A co wiemy o autorce?


Joanne Kathleen Rowling, właśc. Joanne Murray – angielska pisarka, autorka serii Harry Potter. Z wykształcenia filolog klasyczny.
Przed publikacją Harry’ego Pottera i Kamienia Filozoficznego jej wydawca, Bloomsbury, zasugerował, aby podpisać książkę inicjałami, dodając drugie imię. Rowling wybrała imię swojej babci Kathleen, chociaż sama nigdy go nie nosiła. W ten sposób powstał pseudonim „J. K. Rowling”. Obecnie nazywa się Joanne Murray, po mężu.Sama o sobie mówi „Jo” i dodaje, że w dzieciństwie pełnym imieniem zwracali się do niej tylko ci, którzy byli na nią źli.

Harry Potter:

- Harry Potter i Kamień Filozoficzny 
Harry Potter i Komnata Tajemnic  
Harry Potter i więzień Azkabanu  
Harry Potter i Czara Ognia  
Harry Potter i Zakon Feniksa 
Harry Potter i Książę Półkrwi  
Harry Potter i Insygnia Śmierci 


Zaczytaj się w Harrym!


Udostępnij:

czwartek, 28 listopada 2013

Przygotowania do Mikołajek : )

   Do utworzenia takiego postu zainspirował mnie pewien blog: Zakamarek.
   Na stronach internetowych księgarni jest mnóstwo ofert i propozycji na prezenty świąteczne. Gdy pyta się mnie co chcę dostać pod choinkę zawsze odpowiadam: książki. No i wtedy zawsze wypisuję na kartce co mnie ewentualnie interesuje. Nie zawsze dostaję taki tytuł jaki bym chciała, ale mimo wszystko cieszę się, bo jest wtedy niespodzianka. W tym roku również utworzyłam listę i dominują na niej autorzy: Harlan Coben, Henning Mankell, Katarzyna Michalak, Richard Paul Evans, a nawet pojawił się znany autor: Arthur Conan Doyle.
    Chciałabym w przyszłości przeczytać sławne zagadki rozwiązane przez Sherlocka Holmesa. Jak już wiadomo uwielbiam kryminały, ale także zwracam uwagę na powieści. Poniżej przedstawię kilka propozycji książkowych prezentów, na które zwróciłam uwagę.


,,Szczęście w cichą noc" Anna Ficner-Ogonowska 

,,Wieczór wigilijny, za oknem cisza. Pada śnieg, dom pachnie piernikiem i goździkami, na stole dodatkowe nakrycie, może zaraz ktoś przyjdzie...
To wszystko znajdziecie w najnowszej książce Anny Ficner-Ogonowskiej.

Hania pragnie spędzić wigilię z najbliższymi osobami w swym rodzinnym domu. Chce, by było jak dawniej... Zapowiada się wspaniały czas, pełen miłości, mądrych rozmów, rozkochanych spojrzeń i wyśmienitych dań.

Lektura tej magicznej opowieści, w której tradycja staje się jedną z bohaterek, z pewnością rozgrzeje serca i sprawi, że te Święta, choć obchodzone zimą, będą ciepłe i prawdziwie wyjątkowe."




,,Hania straciła wszystko. Jej życie zatrzymało się pewnego sierpniowego dnia. Przestała marzyć, a jedyne plany to te, które układa dla swoich uczniów. Kiedy na jej drodze staje Mikołaj, Hania boi się zaangażować, ale on walczy o miłość za nich dwoje. Pomaga mu w tym jej przyjaciółka Dominika, której energia i poczucie humoru rozsadziły niejedno męskie serce. Jest też pani Irenka: prawdziwa skarbnica ciepła i mądrości - po prostu anioł stróż. To w jej nadmorskim domu, gdzie na parapecie dojrzewają pomidory, a kuchnia pachnie szarlotką i sokiem malinowym, Hania odnajduje utracony spokój, odzyskuje wiarę w miłość i daje sobie wreszcie prawo do bycia szczęśliwą. 

To pełna nadziei opowieść o tym, że nic nie zamyka nam drogi do szczęścia. Bo szansa na nowe życie jest zawsze i tylko od nas zależy, czy zechcemy ją wykorzystać."



,,Krok do szczęścia to mądra i pełna ciepła opowieść o tym, że życie nigdy nie przestaje nas zaskakiwać i że nic nie dzieje się bez przyczyny. We wszystkim znajduje się ziarenko dobra, wystarczy je tylko dostrzec i zrobić ten pierwszy krok. 

Hania przygotowuje się do ślubu Dominiki. Ten radosny czas przywołuje wspomnienia z jej własnego ślubu i tragedii, która wydarzyła się następnego dnia. Dzięki miłości i wsparciu pani Irenki, Dominiki i Mikołaja Hania wreszcie odważy się wrócić myślami do tamtych dni, nie po to jednak, by rozpamiętywać stratę, ale by pogodzić się z tym, że życie płynie dalej. Mikołaj zaś odkryje, że najtrudniej jest rywalizować ze wspomnieniami Hani o nieżyjącym mężu i że walka o jej uczucie jeszcze się nie zakończyła. Na światło dzienne wychodzi w dodatku rodzinna tajemnica z przeszłości. Niespodzianki zaczynają się mnożyć. Wkrótce w życiu Hani pojawi się bliska osoba, o której istnieniu nie miała dotąd pojęcia i przez którą musi na nowo zbudować obraz własnej rodziny."


,,170 000 sprzedanych egzemplarzy "Alibi na szczęście" i "Kroku do szczęścia"!

Hania już wie, że chce dzielić życie z Mikołajem. Uwielbia, gdy ukochany budzi ją czułymi pocałunkami i śniadaniem podanym do łóżka. Ale na ich drodze wciąż pojawia się wiele przeciwności. Dramatyczne sytuacje dotykają także ich najbliższych. Na szczęście wokół nie brak tych, którzy gotowi są ich wesprzeć, jak ciotka Anna – pełna energii, a przy tym jakże troskliwa i wyrozumiała. Z pomocą spieszy także nadzwyczajna w swej dobroci pani Irenka, która tym razem odegra wyjątkową rolę.

Czy Dominika odnajdzie się w roli żony i matki? Czy Hania odważy się wyjawić jej długo skrywaną prawdę, która całkowicie odmieni ich życie? Czy Mikołaj wreszcie usłyszy „i że cię nie opuszczę…”? 

Choć los wciąż nas zaskakuje, to tylko od nas zależy, czy pozwolimy szczęściu zagościć pod naszym dachem."




,,"Zimowe sny" to najnowsza powieść bestsellerowego autora Richarda Paula Evansa - wyjątkowa dla polskiego czytelnika. Autor pisał tę książkę w czasie podróży po Polsce i umieścił w niej wiele polskich wątków. Jest to wzruszająca opowieść o tym, że nawet złamane serce może pokochać na nowo, a sny mają tajemniczą moc i potrafią podsunąć rozwiązanie życiowych dylematów."









,,Kamila marzy o prawdziwej miłości, własnym domu i różanym ogrodzie. 

Jednak los nie jest dla niej łaskawy. Ukochany mężczyzna niespodziewanie znika, zostawiając za sobą pustkę, ból i tajemnicę, zamiast domu jest małe mieszkanko, a ogród kwitnie tylko w wyobraźni. Przed pogrążeniem się w rozpaczy ratuje Kamilę ukochana ciocia i wiara w to, że marzenia się spełniają.

Kamila, bliska utraty nadziei, że kiedyś i dla niej zaświeci słońce, otrzymuje niespodziewany dar od losu. Przedwojenna willa z uliczki Leśnych Dzwonków jest miejscem, o jakim marzyła. Zupełnie jakby ktoś czytał jej w myślach… 

"Ogród Kamili" to pierwsza powieść z „kwiatowej serii” bestsellerowej autorki, Katarzyny Michalak. Już niedługo przeczytacie kolejne piękne opowieści o przyjaźni, miłości i wybaczeniu: Zacisze Gosi i Przystań Julii."



,,Przebojowa Darcy i rozważna Rachel są najlepszymi przyjaciółkami. Mimo różnic charakterów darzą się pełnym zaufaniem.
Jedna noc wszystko zmienia. Kiedy Rachel budzi się u boku Deksa, narzeczonego Darcy, wie, że nic już nie będzie takie jak dawniej. Bo Rachel zakochuje się w Deksie, a data jego ślubu z Darcy jest coraz bliższa..."

Na podstawie tej książki powstał film ,,Pożyczony narzeczony".







,,Gdyby pewnego dnia Twój największy sekret wyszedł na jaw?
Gdyby pewnego dnia przeszłość wróciła i zmieniła wszystko?
Gdybyś pewnego dnia dostała szansę, by odbudować najważniejszą więź w swoim życiu? Pewnego dnia w drzwiach Marianne staje osiemnastoletnia Kirby. Jedno spojrzenie wystarcza i Marianne wie, że odnalazła ją córka. Jej idealny świat rozpada się, a wspomnienia o młodzieńczej namiętności ożywają.
Czy Marianne i Kirby zbliżą się do siebie? Czy zrozumieją, czego chcą? Czy wreszcie odważą się pójść za głosem serca? 

W najnowszej i wyczekiwanej powieści „Pewnego dnia” poznajemy trzydziestosześcioletnią, odnoszącą sukcesy producentkę telewizyjną Marianne Caldwell, która ciężko pracowała na to, by żyć tak, jak sobie wymarzyła. Kiedy w jej drzwiach staje osiemnastoletnia Kirby Rose, Marianne musi zmierzyć się z wydarzeniami z przeszłości i zastanowić nad swoim obecnym życiem. Kirby jest córką Marianne oddaną przed laty do sekretnej adopcji. Marianne, mierząc się z przeszłością odkrywa, że ani praca, ani związek Peterem, ani życie, które prowadzi, nie są tym, czego naprawdę chce…"



,,Do czego może doprowadzić na pozór niewinny spór profesorów?
Co pewien filozof z roku 2012 ma wspólnego ze zbrodniami z 1946? 

Wrocław 1946. Zło zatacza coraz szersze kręgi.
Tropią dziewczęta. Gwałcą je i zabijają. Trzech żołnierzy Armii Czerwonej spędza sen z powiek Popielskiemu, UB, NKWD i pewnemu szalonemu Rosjaninowi. Każdy z nich ma inne powody. 

Dawny komisarz dostaje zlecenie od profesora filozofii. Wśród uczniów podziemnego gimnazjum jest agent UB. Trzeba go znaleźć i odseparować. Nic trudnego. Jednak ku zaskoczeniu Popielskiego każdy kolejny krok w śledztwie to niespodzianka, za którą kryją się mroczne tajemnice. Zło i sprawiedliwość przestają być tylko tematem debaty filozoficznej – zaczynają decydować o życiu i śmierci."

 ,,Włoskie buty" Henning Mankell

,,Na niewielkiej bałtyckiej wyspie od dwunastu lat mieszka samotnie Frederick Welin, sześćdziesięciosześcioletni emerytowany lekarz. Rytm jego życia wyznaczają codzienne poranne kąpiele w wykuwanym codziennie przeręblu. Jedynymi towarzyszami jego samotnej egzystencji są stary pies i równie wiekowy kot oraz pojawiający się od czasu do czasu hipochondryczny listonosz. Tak trwa to niezmącone niczym życie aż do momentu, w którym na otaczającym wyspę lodzie pojawia się kobieca postać, wspierająca się na chodziku. Okazuje się nią Harriet, miłość życia Fredericka, którą prawie czterdzieści lat wcześniej opuścił bez słowa. Dawna kochanka żąda spełnienia złożonej wiele lat wcześniej obietnicy –
chce, żeby Frederick zawiózł ją nad leśne jezioro, o którym niegdyś opowiadał. Ruszają więc w podróż, która całkowicie zmieni starzejącego się, złamanego życiem człowieka.

Dziwaczna prośba dawnej miłości pociągnie za sobą lawinę zdarzeń i spotkań, które nie pozwolą byłemu lekarzowi wieść dawnej, wycofanej egzystencji, ale zmuszą go do powrotu do życia i rozliczenia z przeszłością."
,,Luty 1991 roku. Komisarz Wallander i jego współpracownicy z policji w Ystad otrzymują wiadomość o makabrycznym odkryciu na odludnej plaży. W wyrzuconym przez fale pontonie znajdują dwóch martwych, elegancko ubranych młodych mężczyzn. Obaj, jak się wkrótce okazuje, należeli do łotewskiej mafii. Banalna z pozoru sprawa gangsterskich porachunków prowadzi Wallandera na ślad międzynarodowego spisku. W Rydze, stolicy od niedawna niepodległego kraju, tworzącego zalążki demokracji, a w rzeczywistości ogarniętego nadzorem policyjnym, Wallander musi zmierzyć się z potężnym i nieuchwytnym przeciwnikiem. Kilka razy otrze się o śmierć i tylko jego obsesyjne poczucie sprawiedliwości nie pozwoli mu cofnąć
się przed zagrożeniem. 
W tym porywającym thrillerze, pełnym niespodzianek i po mistrzowsku stopniowanego napięcia, Mankell kreśli mroczny i sugestywny obraz społeczeństwa w stanie chaosu. Pokazuje narodziny zła, które w swym nowym wcieleniu zawładnęło nie tylko Łotwą, ale i wszystkimi już suwerennymi państwami Europy Środkowej i Wschodniej. 
Pojechałem na Łotwę, do Rygi, a był to czas, kiedy nikt nie wiedział, co się naprawdę dzieje. Znalazłem się tam równocześnie z sowieckimi oddziałami "czarnych beretów". Oni po prostu strzelali do ludzi. Żeby dowiedzieć się czegoś o działaniach policji, musiałem potajemnie spotkać się z pewnym kapitanem, który nie zgodził się na oficjalną rozmowę. Umówiliśmy się nocą w przedziwnym miejscu. Ta książka stawia pytanie: Co będzie, gdy runą mury wschodniej Europy? Będziemy mieli, jak sądzę, do czynienia z nowym rodzajem przestępczości. Psy z Rygi to książka o innych, nie dość rozpoznanych konsekwencjach wyzwolenia się Europy Wschodniej. "


,,Jedyne polskie wydanie zawierające wszystkie opowiadania i nowele Arthura Conan Doyle'a o detektywie wszech czasów.m. in.: Przygody Sherlocka Holmesa (1892), Powrót Sherlocka Holmesa (1905) i Księga przypadków Sherlocka Holmesa (1927).

Sherlock Holmes, najbardziej znany bohater książek sir Arthura Conan Doyle’a, został opisany tak wnikliwie, iż przez długie lata wielu czytelników uważało, że żył on naprawdę, lub pragnęło, aby tak było. Sam autor przyznawał, że Holmes był częściowo wzorowany na faktycznie istniejącej osobie, doktorze medycyny sądowej Josephie Bellu, mentorze pisarza i jego opiekunie podczas studiów w  Edynburgu. Bell był postępowym chirurgiem i słynął z 

dedukcyjnego rozumowania."





Poniżej więcej pomysłów na prezenty, także dla najmłodszych:

Śniegowy klik : )
Swięta !

Udostępnij:

środa, 27 listopada 2013

Mądre słowa cz.5

,,Dobre słowo zmniejsza gniew jak woda ogień;
dobrocią można uczynić owocnym każdy teren."
św. Franciszek Salezy

,,Dobre słowo
to najlepszy środek dopingujący."
Ewa Glińska

,,Mów sercem, a i głusi cię zrozumieją."
powiedzenie

,,Miękkie słowa zmiękczą serce;
twarde słowa wzbudzą gniew."
przysłowie mongolskie
Udostępnij:

,,Millennium" tom 2

,,Dziewczyna, która igrała z ogniem'' Stieg Larsson.

,,W kolejnej, po "Mężczyznach, którzy nienawidzą kobiet", części trylogii Millennium główną bohaterką jest Lisbeth Salander. Seria dramatycznych wypadków wywołuje u Lisbeth wspomnienia mrocznej przeszłości, z którą raz na zawsze postanawia się rozprawić.

Dwoje dziennikarzy, Dag i Mia, docierają do niezwykłych informacji na temat rozległej siatki przemycającej z Europy Wschodniej do Szwecji ludzi wykorzystywanych w branży seksualnej. Wiele zamieszanych w to osób piastuje odpowiedzialne funkcje w społeczeństwie.
 "







            Drugi tom interesującej trylogii Stiega Larssona, który niestety nie doczekał wydania swoich dzieł. W tej części ukazane są losy zagadkowej postaci, z którą mieliśmy styczność w pierwszym tomie - Lisabeth Salander. W tym tomie możemy przekonać się, dlaczego jest ona dziwną, zagadkową postacią, odizolowaną od społeczeństwa. Doskonale radzi sobie z ludźmi. Jeśli ktoś z nią ,,zadrze'' to z pewnością się zemści. 


W tym tomie Lisabeth musi zmierzyć się z ojcem, który jej nienawidzi i z przyrodnim bratem, o którym istnieniu nie wiedziała. Musi poradzić sobie w obliczach niebezpieczeństwa i uniknąć śmierci. W tym tomie bierze udział Mikael, ale jaką rolę odegra w wydarzeniach przekonacie się sami czytając tę ciekawą książkę. 



Ekranizacja?

            Ekranizacji drugiego tomu ,,Millennium" już nie można porównać do innej. Sądzę, że jest to dobra ekranizacja, która odzwierciedla losy Lisabeth Salander i Mikaela. Natomiast porównując ekranizacje z pierwowzorem jestem przekonana, że lepsza jest książka. W większości przypadków to książka okazuje się lepsza i w tym przypadku jest tak samo. Można oczywiście obejrzeć tylko film, ale to pierwowzór jest najlepszy. Nie jest tak zawsze, ale w większości przypadków. 

Co wiemy o autorze?



Stieg Larsson - szwedzki dziennikarz zajmujący się prawicowym ekstremizmem i rasizmem, autor powieści kryminalnych, dwukrotnie nagrodzony skandynawską nagrodą Szklanego Klucza. Najbardziej znany jako autor wydanej po jego śmierci trylogii Millenium.

Larsson zmarł w wieku pięćdziesięciu lat 9 listopada 2004 w Sztokholmie z powodu rozległego zawału mięśnia sercowego.




Millennium:

-,,Mężczyzna, który nienawidzi kobiet".
-,,Dziewczyna, która igrała z ogniem".
- ,,Zamek z piasku, który runął".


Uwaga !

Prawdopodobnie Stieg Larsson przed śmiercią był w trakcie pisania kolejnej książki, czyli czwartego tomu przygód Lisabeth Salander i Mikaela Blomkvista. Więcej o tym:

http://wiadomosci.gazeta.pl/wiadomosci/1,114873,8148098,Rozwiazano_tajemnice_ostatniej_ksiazki_Stiega_Larssona.html

Zachęcam do lektury ,,Millennium"!











Udostępnij:

poniedziałek, 25 listopada 2013

,,Millennium" tom 1

,,Mężczyźni, którzy nienawidzą kobiet" Stieg Larsson.



,,Pewnego wrześniowego dnia w 1966 roku szesnastoletnia Harriet Vanger znika bez śladu. Prawie czterdzieści lat później Mikael Blomkvist - dziennikarz i wydawca magazynu "Millennium" otrzymuje nietypowe zlecenie od Henrika Vangera - magnata przemysłowego, stojącego na czele wielkiego koncernu. Ten prosi znajdującego się na zakręcie życiowym dziennikarza o napisanie kroniki rodzinnej Vangerów. Okazuje się, że spisywanie dziejów to tylko pretekst do próby rozwiązania skomplikowanej zagadki. Mikael Blomkvist, skazany za zniesławienie, rezygnuje z obowiązków zawodowych i podejmuje się niezwykłego zlecenia. Po pewnym czasie dołącza do niego Lisbeth Salander - młoda, intrygująca outsiderka i genialna researcherka. Wspólnie szybko wpadają na trop mrocznej i krwawej historii rodzinnej. ''.


Bardzo ciekawa książka, która wciąga jak nałóg. Czyta się ją sprawnie i z niegasnącym zainteresowaniem. Skazany za zniesławienie Mikael Blomkvist dostaje propozycje od zamożnego magnata przemysłowego, aby rozwiązał zagadkę zaginięcia jego bratanicy. Pomaga mu świetna hakerka - Lisabeth Salander. Przez jakiś czas mają nawet ze sobą romans. Mikael jest kobieciarzem i kobiety bardzo cenią sobie jego towarzystwo. Wraz ze swoją wspólniczką w magazynie ,,Millennium" są w specyficznej przyjaźni polegającej na zaspokajaniu potrzeb seksualnych. Jej mąż akceptuje taką sytuacje, lecz żona Mikaela nie. Dziennikarz rozstał się ze swoją żoną, z którą ma córkę. Mikael w trakcie rozwiązywania zagadki przeżył chwilowy romans z krewną sławnego przemysłowca.  
Książka przepełniona jest ciekawymi wydarzeniami, sytuacjami. Pomimo ilości stron, nigdy się nie nudzi. Zwykle wydaje się, przynajmniej mi, że jeśli książka jest gruba to jest nieciekawa. Ale w przypadku tej ,,cegiełki" to się nie zgadza. Ta książka trzyma w napięciu do ostatniej strony, a rozwiązanie jest zaskakujące.




Która ekranizacja jest ciekawsza ? 

Trylogia ,,Millennium" została zekranizowana w dwóch wersjach: szwedzkiej i brytyjskiej. Widziałam obie wersję i muszę powiedzieć, że lepsza jest wersja brytyjska. Jest ona lepiej stworzona i ciekawsza. Natomiast nie oznacza to, że wersja szwedzka nie jest godna uwagi. W tej ekranizacji jest więcej sytuacji, które zgadzają się z książką. Rozwiązanie zagadki zdecydowanie lepiej jest przedstawione w wersji szwedzkiej. To jest oczywiście moja własna opinia i ktoś inny może mieć inne wrażenia. Ja zdecydowanie wolę książkę i sądzę, że większość zgodziłaby się ze mną. 
Jeśli miałabym odpowiedzieć na pytanie, którą wersję bym polecała, to powiedziałabym, że obie. Nie można jednoznacznie powiedzieć która. Obie wersje są godne uwagi i zawierają momenty, które są lepiej ukazane i takie, które nie odzwierciedlają wydarzeń z książki. 
Sądzę, że na temat ekranizacji trzeba sobie samemu wyrobić zdanie. Jednej osobie podoba się wersja szwedzka, a innej - brytyjska.
Natomiast ja przede wszystkim polecam książkę.

Poniżej załączam linki do recenzji ekranizacji:


Zachęcam do lektury ! : )


Udostępnij:

sobota, 23 listopada 2013

Mądre słowa cz.4


,,O tyle stajesz się z dnia na dzień piękniejsza,
o ile wzrasta w tobie miłość."
św. Augustyn

,,Miłość stworzyła wiele cudów,
nienawiść - ani jednego dobrego czynu."
Aleksander Świętochowski

,,Miłość jest głównym kluczem,
który wszystko u ludzi otwiera."
Theodor Gottlieb von Hippel

,,Dom jest wszędzie tam, 
gdzie ludzie kochają się wzajemnie."
powiedzenie
Udostępnij:

piątek, 22 listopada 2013

,,Być jak płynąca rzeka"

Paulo Coelho ,,Być jak płynąca rzeka".

,,Autor Pielgrzyma zawsze potrafi dostrzec lepsze strony życia. W zbiorze krótkich tekstów w felietonowej formie opowiada historie własne i zasłyszane, dzieli się obserwacjami i doświadczeniami zbieranymi w całym świecie - od Australii po Norwegię i od ojczystej Brazylii po Pireneje, gdzie kupił ukochany stary wiatrak. W prosty, serdeczny i bezpośredni sposób przypomina, że trzeba umieć walczyć o swoje marzenia, ale trzeba też wiedzieć, które drogi są nie do przebycia i zachować siły na przejście innymi ścieżkami."





Trudno jest powiedzieć o czym konkretnie jest ta książka, albo raczej zbiór myśli autora. Każdy znajdzie w niej coś dla siebie. Historie są piękne i mądre. Porusza on tematy: miłości, życia i co się z tym wiąże - śmierci. Czytając ją ma się wrażenie, że rozmawia się z własnym przyjacielem, który cię bardzo dobrze rozumie. Jest pełna mądrych, ciepłych słów. 

Tą książkę P.Coelho wypożyczyłam z biblioteki. Jak zawsze zaznaczam fragmenty mnie interesujące, natomiast tu się tego nie da. Bym musiała od razu zaznaczyć każde zdanie, każde słowo autora. Teraz wiem, że w moich planach będzie kupno tej książki. Warto posiadać na półce takie dzieło. 
W następnych postach postaram się bardziej Was zachęcić do lektury. Przedstawię kilka rozdziałów, której najbardziej zwróciły moją uwagę. 
Poniżej zacytuję początek dzieła.

,,Być jak płynąca rzeka

  Milcząc w środku nocy
  Bez strachu przed jej mrokiem
  Gdy na niebie gwiazdy - być ich odbiciem
  Kiedy niebo zaciąży chmurami
  A chmury jak rzeka wodą się staną
  Być ich odbiciem beztroskim 
  W spokojnych głębinach".
                                            Manoel Bandeira.

,,Historia pewnego ołówka

Chłopiec patrzył, jak babcia pisze list. W pewnej chwili zapytał:
- Piszesz o tym, co ci się przydarzyło? A może o mnie?
Babcia przerwała pisanie, uśmiechnęła się i odpowiedziała:
- To prawda, piszę o tobie, ale ważniejsze od tego, co piszę, 
jest ołówek, którym piszę. Chcę ci go dać, gdy dorośniesz.
Chłopiec z zaciekawieniem spojrzał na ołówek, ale nie zauważył w nim nic szczególnego.
- Przecież on niczym się nie różni od innych ołówków, które widziałem !
- Wszystko zależy od tego, jak na niego spojrzysz. Wiąże się z nim pięć ważnych cech i jeśli je będziesz odpowiednio pielęgnował, zawsze będziesz żył w zgodzie ze światem.
Pierwsza cecha: możesz dokonać wielkich rzeczy, ale nigdy nie zapominaj, że istnieje dłoń, która kieruje twoimi krokami. Ta dłoń to Bóg i to On prowadzi cię  zgodnie ze swoją wolą.
Druga cecha: czasem muszę przerwać pisanie i użyć temperówki. Ołówek trochę z tego powodu ucierpi, ale potem będzie miał ostrzejszą końcówkę.  Dlatego naucz się znosić cierpienie, bo dzięki niemu wyrośniesz na dobrego człowieka.
Trzecia cecha: używając ołówka, zawsze możemy popełnić błąd za pomocą gumki. Zapamiętaj, że poprawianie nie jest niczym złym, przeciwnie, jest bardzo ważne, bo gwarantuje uczciwe postępowanie.
Czwarta cecha: w ołówku nieważna jest drewniana otoczka, ale grafit w środku. Dlatego zawsze wsłuchuj się w to, co dzieje się w tobie.
Wreszcie piąta cecha: ołówek zawsze pozostawia ślad. Pamiętaj, że wszystko, co uczynisz w życiu, zostawi jakiś ślad. Dlatego miej świadomość tego, co robisz."

,,Samotny płomień

Juan zawsze chodził na niedzielną mszę swojej wspólnoty. Po pewnym czasie uznał, że ksiądz zaczyna się w kazaniach powtarzać, i przestał pojawiać się w kościele.

Dwa miesiące później w mroźną zimową noc odwiedził go w domu ksiądz.
,,Pewnie przyszedł, żeby namówić mnie do powrotu" - pomyślał Juan. Nie mógł mu powiedzieć prawdy, ze kazania zaczęły się powtarzać. Musiał wymyślić jakąś wymówkę. Ustawiając przy kominku krzesła dla siebie i gościa, zastanawiał się nad usprawiedliwieniem, po czym zaczął rozmowę o pogodzie.
Ksiądz milczał. Juan na próżno próbował nawiązać z nim rozmowę, więc po chwili również zamilkł. Niemal pół godziny siedzieli bez słowa, wpatrując się w ogień.
W pewnej chwili ksiądz wstał i odsunął kawałek niedopalonego drewna od płomieni. 
Z dala od ognia żarzące się polano zaczęło dogasać. Juan szybko przesunął je z powrotem w głąb kominka.
- Dobranoc - powiedział ksiądz, szykując się do wyjścia.
- Dobranoc, bardzo dziękuję - odparł Juan - Nawet najmocniej rozpalony żar szybko gaśnie, gdy jest z dala od ognia.
,,Nikt, nawet najmądrzejszy człowiek, nie zdoła podtrzymać żaru i wewnętrznego ognia, jeśli znajdzie się z dala od bliźnich. W najbliższą niedzielę wracam do kościoła"."

,,Konferencja w Melbourne


To moje najważniejsze wystąpienie podczas Zjazdu Pisarzy. Jest dziesiąta rano, sala zapełniona do ostatniego miejsca. Wywiad prowadzi tutejszy pisarz, John Felton.

jak zwykle wchodzę na podium nieco zdenerwowany. Felton przedstawia mnie i zaczyna zadawać pytania. Nim zdążę rozwinąć myśl, on już zadaje kolejne pytanie. Gdy odpowiadam, rzuca komentarz w rodzaju: ,,To nie była zbyt jasna odpowiedź". Po pięciu minutach na sali wyczuwa się napięcie, wszyscy zauważyli, że coś jest nie tak. Przypomina mi się Konfucjusz i robię jedyną możliwą rzecz w tej sytuacji.
- Czy lubi pan to, co piszę? - pytam.
- To nie ma nic do rzeczy - odpowiada. - To ja zadaję panu pytania, a nie odwrotnie. 
- A właśnie że ma. Nie pozwala mi pan dokończyć myśli. Konfucjusz powiedział: ,,Jeśli to możliwe, zawsze wyrażaj się jasno". Pójdźmy więc za tą radą i ustalmy jedno: czy podoba się panu to, co piszę?
- Nie, nie podoba mi się. Przeczytałem tylko dwie książki, były okropne.
- OK, możemy kontynuować. 
Teraz wiadomo, na czym stoimy. Widownia oddycha z ulgą, powietrze elektryzuje się, wywiad zamienia się w rzeczową dyskusję i wszyscy, łącznie z z Feltonem, są zadowoleni z rezultatu."

,,W drodze na Targi Książki w Chicago


Leciałem z Nowego Jorku do Chicago na Targi Książki organizowane przez American Booksellers Association. W przejściu samolotu stanął chłopak.

- Potrzebuję dwunastu ochotników - powiedział - Po wylądowaniu dam każdemu różę.
Zgłosiło się wiele osób, między innymi ja, ale nie zostałem wybrany.
Mimo to postanowiłem za nimi pójść. Kiedy wylądowaliśmy, chłopak wskazał dziewczynę, która czekała w holu lotniska O'Hare. Każdy pasażer po kolei wręczył jej różę. Na końcu podszedł chłopak i przy wszystkich poprosił ją o rękę. Został przyjęty.
Stojący obok mnie steward powiedział:
- odkąd pracuję na tym lotnisku, to najbardziej romantyczna rzecz, jaka się tu zdarzyła."

,,Moja zapomniana modlitwa

[...] 

Panie Boże, chroń nasze wątpliwości, bo zwątpienie jest rodzajem modlitwy. To ono pozwala nam dorastać, zmusza, byśmy bez strachu szukali różnych odpowiedzi na to samo pytanie. By tak się stało,
Panie, chroń nasze postanowienia, bo postanowienie jest rodzajem modlitwy. Daj nam odwagę, byśmy rozumiejąc nasze wątpliwości, umieli wybrać odpowiednią drogę. Aby nasze TAK zawsze znaczyło TAK, a nasze NIE zawsze oznaczało NIE. Byśmy, obrawszy daną drogę, nigdy nie patrzyli wstecz oraz by nasza dusza nie dała się zniszczyć poczuciu winy. By tak się stało,
Panie, chroń nasze działania, bo działanie jest rodzajem modlitwy. Spraw, by nasz chleb codzienny stał się najlepszym owocem tego, co nosimy w sobie. Byśmy mogli przez pracę i działanie podzielić się choć odrobiną miłości, którą otrzymujemy. By tak się stało, 
Panie, chroń nasze marzenia, bo marzenie jest rodzajem modlitwy. Spraw, byśmy niezależnie od wieku i okoliczności potrafili podtrzymać w sercu święty płomień nadziei i wytrwałości. By tak się stało,
Panie, podtrzymuj w nas zapał, bo zapał jest rodzajem modlitwy. To on wiąże nas z niebem i ziemią, z dorosłym i z dzieckiem, pokazując, jak ważna jest pasja, i ze warto się jej poświęcać. By tak się stało,
Panie chroń nas, bo życie jest jedynym sposobem, byśmy mogli zaświadczyć o Twoim cudzie. Że ziemia wciąż zmienia ziarno w mąkę, a my przemieniamy mąkę w chleb. A to możliwe jest tylko dzięki miłości. Dlatego nigdy nas nie opuszczaj. Bądź zawsze blisko i daj nam szansę przebywać z ludźmi wątpiącymi, którzy działają, mają marzenia, zapał i żyją, poświęcając każdy nowy dzień Twej chwale.
Amen."

,, Co śmiesznego o człowieku

Jakiś pan spytał mojego przyjaciel Jaime Cohena:
- Proszę mi powiedzieć, co jest najśmieszniejszego w ludziach.
Cohen odpowiedział:
- Zawsze myślą na odwrót: spieszy im się do dorosłości, a potem wzdychają na utraconym dzieciństwem. Tracą zdrowie, by zdobyć pieniądze, potem tracą pieniądze, by odzyskać zdrowie.
Z troska myślą o przyszłości, zapominając o chwili obecnej, i w ten sposób nie przeżywają ani teraźniejszości, ani przyszłości.
Żyją, jakby nigdy nie mieli umrzeć, a umierają, jakby nigdy nie żyli."

,,Kto chce ten banknot?

Cassan Said Amer opowiedział mi historię o pewnym wykładowcy. Trzymając w ręku dwudziestodolarowy banknot, rozpoczął zajęcia od pytania:
- Czy ktoś chce ten dwudziestodolarowy banknot?
Podniósł się las rąk, lecz wykładowca dodał:
- Zanim go oddam, muszę jeszcze coś zrobić - po czym zmiął go z całej siły - Czy ktoś nadal go chce?
Wciąż widać było podniesione ręce.
- A jeśli zrobię to? - spytał, po czym cisnął nim o ścianę, zaczął obrzucać wyzwiskami i deptać. Wreszcie podniósł zabrudzony, sponiewierany pieniądz i powtórzył pytanie. Nadal w górze było mnóstwo rąk.
- Nigdy nie zapominajcie tego, co widzieliście - powiedział wykładowca. - Niezależnie od tego, co zrobię z tym banknotem, zawsze będzie wart dwadzieścia dolarów. W życiu często bywamy poniewierani, deptani, upokarzani i obrażani, a mimo to wciąż jesteśmy tyle samo warci."

Cała książka P.Coelho jest pełna takich mądrych opowieści i nie sposób zacytować wszystkich, które mnie zainteresowały. Jest to druga moja styczność z tym autorem i z pewnością nie ostatnia.
Tworzy książki piękne i przepełnione mądrością i spokojem. 
Udostępnij:

czwartek, 21 listopada 2013

Ciekawe słowa - rzadko używane cz.3


dagerotypia - pierwsza technika otrzymywania obrazów fotograficznych, polegająca na tym, że płytę miedzianą pokrytą jodkiem srebra, naświetlano przez 10-30 min., po czym wywoływano ją parami rtęci i otrzymywano pozytywowy obraz.


skonfundowaćwprawić kogoś w konfuzję, zakłopotanie, zbić z tropu, zawstydzić, speszyć, zszokować.


atrofiazanikanie tkanek lub organów; zanik.


dywagacja - mówienie lub pisanie bezładnie, rozwlekle, odbiegające od tematu.


glejt - daw.zaświadczenie wydane przez władze, zezwalające na przejazd przez jakieś terytorium, zapewniające bezpieczeństwo osobiste; list bezpieczeństwa, list żelazny.  
Udostępnij:

środa, 20 listopada 2013

A. Christie - Hotel ,,Bertram" - cz.2

                                                         
Ekranizacja powieści oczywiście różni się. W pierwowzorze Panna Marple ma siostrzenicę, natomiast w odcinkach ma siostrzeńca Raymonda. W tej powieści są również śmieszne momenty m.in. z udziałem kanonika Pennyfathera.
,,Była ładna noc i wrócił spacerem do hotelu ,,Bertrama", po uprzedniej przejażdżce autobusem kursującym w przeciwną stronę"







,,- Zechce pan wybaczyć - rzekł Tata podnosząc głos - chciałbym pomówić z panem o kanoniku Pennyfatherze.  
- Eh, co takiego? - generał podniósł rękę do ucha.       
-Kanonik Pennyfather - ryknął Tata.  - Mój ojciec? Zmarł wiele lat temu.                        
- Kanonik Penny-father.  - Aaa! Co z nim? Widziałem go kiedyś. Mieszkał tu." 

Ekranizacja całkowicie różni się od powieści. W książce morderstwo zostało popełnione na s.170 bodajże. Malinowski nie zamieszkuje pokoju w hotelu i jest rajdowcem. Nie ma gwiazdy muzyki jazzowej. Dochodzenie prowadzi nadinspektor Davy i sierżant Wadell. 
Poniżej przedstawię kilka ciekawych cytatów:
,,Tata patrzył zamyślony na dwie kobiety zwrócone ku niemu. Matka i córka. Zauważył podobieństwo między nimi, wyraźne, choć powierzchowne. Zrozumiał, dlaczego we mgle, przez moment wziął Elwirę Blake za Bess Sedgwick. Teraz jednak patrząc na obie, bardziej dostrzegał różnice niż podobieństwa. Nie były naprawdę podobne, wyjąwszy koloryt, a mimo to odnosił wrażenie, że ma przed sobą pozytywną i negatywną wersję tej samej osoby. W Bess Sedgwick wszystko było pozytywne. Jej witalność, energia, magnetyczny urok. Podziwiał tę kobietę. Zawsze ją podziwiał. Zachwycał się jej odwagą, a sportowe wyczyny stale go ekscytowały."
,,Elwira Blake była introwertyczką. Bess Sedgwick szła przez życie dzięki swej imponującej woli."
,,Im więcej zmian, tym więcej dawnego."
,,Im więcej dawnego, tym więcej zmian."
 ,,Dzieci Lucyfera często są piękne. I, jak wiemy, rosną jak zielony wawrzyn." 
Udostępnij:

wtorek, 19 listopada 2013

A.Christie - Hotel ,,Bertram" - cz.1

,,Hotel ,,Bertram"". Agatha Christie.

,,Akcja książki toczy się w powojennej Anglii. Detektywi ze Scotland Yardu rozpracowują prężnie działającą organizację przestępczą, z którą, jak się wydaje, powiązane są znane i wysoko postawione osoby."


"- Niezwykła dziewczyna - rzekła lady Selina. Dla niej, podobnie jak dla panny Marple, każda kobieta poniżej sześćdziesiątki była dziewczyną.

- Znam ją od dziecka [...] Kiedy miała szesnaście lat, uciekła z irlandzkim stajennym. Zdołano odnaleźć ją w porę, albo i nie w porę. W każdym razie zapłacili chłopcu, a ją spokojnie wydali za Connistona, starszego od niej o trzydzieści lat."



Dana powieść kryminalna nie zachwyciła mnie. Z pewnością inne wrażenie miałabym, gdybym nie oglądała ekranizacji. Większość nie zgadza się z książką. Przeważnie tak jest, ale nie spodziewałam się, aż takiej zmiany.

A teraz trochę więcej świeżych informacji na temat książki. 
Pod płaszczem idealnego hotelu, idealnych manier, kryje się nie lada ciekawa zagadka.
W tym hotelu jest dobra obsługa, z którą można porozmawiać o wszystkim. 
,,Pan Humfries, mężczyzna około pięćdziesiątki, miał dobre maniery i prezencję ministra. Potrafił w każdej chwili służyć radą na każdy temat. Mógł rozmawiać o wyścigach, krykiecie, polityce zagranicznej, opowiadać anegdoty o rodzinie królewskiej, udzielać informacji o wystawie samochodowej, znał najbardziej interesujące aktualne grane sztuki, radził Amerykanom, co obowiązkowo powinni obejrzeć podczas krótkiego pobytu w Anglii. [...]."
Z pewnością każdy chciałby gościć w hotelu o takiej obsłudze. Tam dbają o każdego gościa, ale oczywiście za sowite pieniądze. 
Bardzo cenię twórczość Agathy Christie, lecz zaczęłam swoją przygodę z jej bohaterami od odcinków zekranizowanych powieści. Znam prawie wszystkie zagadki, które rozwiązał Poirot, ale również te wyjaśnione przez Panne Marple.
Jest to bardzo miła starsza pani, zamieszkująca małą wioskę St. Mary Mead. Szydełkuje, czyta książki, chodzi do kościoła, bardzo ciekawi ją życie mieszkańców miasteczka oraz ploteczki. Jest bardo spostrzegawcza. Natomiast w wolnych chwilach rozwiązuje zagadki kryminalne.
,,Panna Marple miała, jak na swój wiek, wzrok godny podziwu i właśnie w tym momencie ogarniała z żywym zainteresowaniem i przyjemnością wszystko, co się działo dookoła." 
Udostępnij:

poniedziałek, 18 listopada 2013

Piękne regały i miejsca do czytania ;D




Udostępnij:

niedziela, 17 listopada 2013

Ciekawa lektura

,,Cierpienia młodego Wertera" J.W.Goethe.

,,"Żegnam cię Lotto! Żegnam na zawsze!" to ostatnie słowa człowieka zakochanego, dla którego miłość stała się absolutem. Dla Wertera Lotta była całym światem. Tak kocha romantyczny kochanek, który nareszcie odnalazł bliźniaczą duszę. Niebo i piekło miłości... Uniesienia miłosne i katusze człowieka odtrąconego... Klasyczny trójkąt... Konflikt uczucia i rozumu... Czy Goethe wiedział, jak bardzo swoim utworem wpłynie na świadomość młodych ludzi, którzy będą gotowi dla miłości, jak Werter, oddawać życie? "







Zgadza się, to jest lektura szkolna, która o dziwo mi się spodobała. Jest bardzo ciekawa i piękna. Opowiada o nieszczęśliwej miłości Wertera do Lotty. Główny bohater spędza dużo czasu z Lottą, wiedząc że jest ona zaręczona. Werter zakochuje się, ale nie może poradzić sobie z zaistniałą sytuacją. Kocha Lottę, chciałby spędzić resztę swojego życia u jej boku, ale jest to niemożliwe. 
Zachęcam do lektury tego dzieła o miłości. Uprzedzam z góry, że nie kończy się happy endem ;(
Udostępnij:
Copyright © Książkowy i filmowy zawrót głowy | Powered by Blogger
Design by SimpleWpThemes | Blogger Theme by NewBloggerThemes.com